Bronki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Bronki

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Wilczęta
Liczba ludności (2010) 41 (łącznie z Lipową)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bronki
Bronki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bronki
Bronki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Bronki (niem. Breunken) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Wilczęta. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 41 mieszkańców (łącznie z Lipową).

Położenie

Wieś położona jest w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 4 km na południowy zachód od Wilcząt, przy granicy z powiatem elbląskim.

Dzieje miejscowości

Pierwsza wzmianka dotycząca wsi pochodzi z roku 1348. Zasadźcą wsi był Caluko Brunchen, od którego nazwiska miejscowość przyjęła swoją nazwę. Oficjalna nazwa Breunicken pojawiła się w XVI stuleciu. Na skutek wojen polsko-krzyżackich miejscowość została zniszczona. Bronki wyludniły się, a ziemia leżała odłogiem. Wieś należała wówczas do Petera zu Dohny.

Do ponownego zasiedlenia wsi doszło w roku 1578. Bronki weszły wówczas w skład dóbr rycerskich rodu zu Dohna z siedzibą w Karwinach. W 1740 roku wybudowano pierwszą jednoklasową szkołę we wsi. W 1880 roku została ona przebudowana, a w latach 30. XX wieku powiększona o dodatkową klasę. Ostatni nauczyciel, niejaki Kösling, w roku 1939 został powołany do wojska, a szkołę zamknięto.

Przed 1945 rokiem w Bronkach funkcjonowała gospoda prowadzona przez Elisabeth Neuber. W 1925 roku we wsi żyło 133 mieszkańców. Wszyscy byli ewangelikami. W tym okresie w miejscowości działała straż pożarna. Ostatnim wójtem Bronek był Hermann Neuber I. Przed II wojną światową gospodarstwo w Bronkach prowadzili: Hermann Neuber II, Hermann Tilhein, Minna Schröter, Paul Neuber, Wilhelm Heuser, Friedrich Wegner, Hans Kandt i Luise Engelbrecht. Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku wiele zabudowań wsi uległo zniszczeniu. Pierwsi Polacy przybyli do Bronek pod koniec 1945 roku. Pierwszym powojennym sołtysem został wybrany Mirosław Kowzan. Po wojnie Bronki stały się siedzibą nadleśnictwa, które przeniesiono później do Słobit.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Słobitach.

Zabytki

  • Budynek dawnej niemieckiej szkoły (obecnie własność prywatna)

Przypisy

Bibliografia

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wilczęta [05.05.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.05.2014]
Lech Słodownik, Bronki, "Głos Pasłęka" [05.05.2014]