Eksport jachtów i łodzi

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eksport jachtów i łodzi – dział eksportu polegający na wywozie za granicę danego kraju jachtów i łodzi. Eksport stanowi 90% produkcji sektora jachtowego w Polsce i jest to 0,15% wartości całego eksportu kraju. Przemysł jachtowy stał się jedną z polskich specjalności eksportowych ze względu na istotną rolę dla równomiernego rozwoju regionalnego Polski, liczbę nowych miejsc pracy oraz jego olbrzymi potencjał eksportowy. Przedsiębiorstwa eksportowe z województwa warmińsko-mazurskiego przodują w produkcji wysokiej jakości jachtów i łodzi.

Znaczenie dla regionu

Zainteresowanie turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych regionem Warmii i Mazur wynika przede wszystkim z niepowtarzalnych walorów naturalnych tego obszaru. Rozwojowi turystyki sprzyja położenie i struktura geograficzna regionu (jeziora, rzeki, system kanałów ze śluzami łączący zbiorniki wodne; lasy i puszcze), niski stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz duża ilość zabytków (zamki gotyckie i kościoły).

Warmia i Mazury słyną z produkcji najwyższej klasy jachtów i łodzi, które cechuje wysoka jakość i komfort użytkowania. Producenci jachtów znajdują swoich odbiorców na całym świecie.

Przedsiębiorstwa eksportowe i ich rynki zbytu:

Holandia

Szwecja, Niemcy, Austria, sieć dilerska w Europie, Kanadzie, Japonii, Australii, Rosji

Kraje Unii Europejskiej

Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Ukraina

  • PHGT "Pod Omegą" Stanisław Kasprzak Sp. j. (Iława)

Węgry, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Austria

Bibliografia

Możliwości eksportowe województwa warmińsko-mazurskiego, [Katalogi eksportowe z lat 2009, 2010, 2011, 2012], Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Olsztynie.