Godziejewo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Godziejewo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Wieliczki
Liczba ludności (2010) 32
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Godziejewo
Godziejewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Godziejewo
Godziejewo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Godziejewo (niem. Refusowiszna, Refusowisna, od 1921 r. Rehfeld) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Wieliczki. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999–2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko–gołdapskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 32 mieszkańców[1]. W skład sołectwa wchodzą wsie Godziejewo i Krzyżewko. Funkcję sołtysa sprawuje obecnie Jan Cieślukowski[2].

Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim, 13 km na wschód od Olecka i 12 km na północny wschód od Wieliczek, przy granicy z województwem podlaskim.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno–wschodnich terenów Prus Książęcych. Już w 1552 roku gospodarzył w tym miejscu niejaki Stanisław. Dobra tutejsze w 1559 roku otrzymało pięciu braci Stańkowiczów ze wsi Niedźwiedzkie: Wojtek (trzy łany), Tomek (dwa łany) oraz Maciek, Jan i Krzysztof (łącznie cztery łany). Ogółem więc nadanie obejmowało dziewięć łanów, położonych między Krzyżewkiem a Raczkami Wielkimi. Bracia zostali zobowiązani do służenia księciu podczas polowań oraz strzeżenia granicy litewskiej; otrzymali zarazem dziesięcioletnią wolniznę ze względu na konieczność karczunku lasu. Była to jedna z kilku osad założonych wówczas przy granicy przez starostę Krzysztofa Glaubitza; wszystkie założone zostały na podobnych nadaniach (zob. Krzyżewo, Urbanki, Rynie). Początkowo wieś występowała jako Stańkowicze lub nawet Krzyżewko, ale już w drugiej połowie XVII wieku pojawiła się nazwa Refusowizna (Refussowisna). W tymże XVII wieku dobra w Godziejewie nieco się zmniejszyły i zajmowały obszar 6,5 łanu.


Liczba mieszkańców w poszczególnych latach:

  • 1857 r. – 56 osób
  • 1933 r. – 65 osób
  • 1939 r. – 58 osób

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Szczecinkach.

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]
Vervaltugsgeschichte [12.11.2013]
Strona Urzędu Gminy Wieliczki [05.12.2013]

Przypisy

  1. łącznie Godziejewo i Krzyżewko
  2. Strona Urzędu Gminy Wieliczki [05.12.2013]