Leszek Kuriata

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Leszek Kuriata

ks. Leszek KuriataAutor: Krzysztof Kozłowski. Źródło: www.kkozlowski.pl
ks. Leszek Kuriata
Autor: Krzysztof Kozłowski. Źródło: www.kkozlowski.pl
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1965 r.
Barciany
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Leszek Kuriata (ur. 25 grudnia 1965 r. w Barcianach) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył technikum rolnicze w Karolewie. Maturę zdał w 1985 roku. Jest absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku z rąk bpa Edmunda Piszcza. W tym samym roku uzyskał magisterium z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej.

Praca

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w parafii w pw. św. Alberta w Kętrzynie i parafii pw. św. Anny w Barczewie. 1 lipca 1993 roku został mianowany proboszczem w parafii pw. św. Jakuba w Bartołtach Wielkich. W sali parafialnej utworzył klub dla dzieci i młodzieży. Mieszkańcy wyróżnili go wpisem do Honorowej Księgi Dokonań Barczewo 2003 za promocję środowiska lokalnego oraz kultywowanie tradycji odpustów św. Jakuba przy kościele w Bartołtach Wielkich. Ks. Kuriata sprawił, że odpusty stały się wielkimi festynami dla lokalnej społeczności.

Pracował w trzech miejscowościach: Rumach, Raszągu i Bartołtach Wielkich. Wszędzie opiekował się grupami oazy młodzieżowej i dzieci Bożych. Organizował dożynki, do udziału w których zapraszał mniejszość niemiecką.

Od 2006 r. jest proboszczem parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu. Dzięki jego staraniom przed wejściem do kościoła umieszczono tablice z nazwiskami mieszkańców, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Przy kościele działa chór parafialny.

Bibliografia

Kopiczko Andrzej, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945–1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]