Linia kolejowa Kętrzyn - Węgorzewo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo

Dworzec w Kętrzynie.Fot. Adam Płoski.
Dworzec w Kętrzynie.
Fot. Adam Płoski.
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Kętrzyn
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo
Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo
Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo – linia uruchomiona w dniu 1 lipca 1907 r. na odcinku 33,3 km. Z tym też okresem należy wiązać powstanie większości zabudowy i infrastruktury kolejowej jej towarzyszącej. Linia kolejowa wpisana jest do rejestru zabytków.

Historia

Dworzec w Kętrzynie został wzniesiony w 1867 r. w związku z oddaniem do użytku połączenia kolejowego KrólewiecBartoszyceKorszeEłk. W 1898 r. uruchomiono ponadto kolejkę wąskotorową łączącą Kętrzyn z Mrągowem, Rynem i Srokowem. W tym samym czasie połączenie kolejowe otrzymało Węgorzewo. Trasę kolejową Kętrzyn – Węgorzewo uruchomiono w 1907r.

Znaczenie linii wzrosło w latach 1911–1914, gdy rozpoczęto budowę Kanału Mazurskiego. W tym okresie został wybudowany most kolejowy nad kanałem. Podczas pierwszej wojny światowej linia Kętrzyn – Węgorzewo nie została zniszczona, z wyjątkiem stacji Węgorzewo, gdzie zniszczeniu uległ most na Węgorapie. W latach 1917–1918 prowadzono rozbudowę trasy.

Kolejny wzrost znaczenia trasy wiązał się z budową w latach 1940–1941 kwatery głównej Hitlera w Gierłoży oraz tzw. kwater pobocznych, tj. kwatery wojsk lądowych w Mamerkach i kwatery polowej szefa kancelarii Rzeszy w pobliżu miejscowości Radzieje. Wzdłuż torów znajdowały się także schrony stanowiska dowodzenia w pobliżu miejscowości Przystań. Lokalizacja trasy w pobliżu bunkrów zwiększa jej atrakcyjność turystyczną.

Losy linii kolejowej po 1945 r.

Po drugiej wojnie światowej tory kolejowe na trasie Węgorzewo – Kętrzyn zostały zdemontowane na polecenie wojsk radzieckich. W kolejnych latach linia została odbudowana. W latach 1975 –1976 na całej trasie wymieniono nawierzchnię, układając podkłady betonowe i szyny. 30 maja 1992 r. z Węgorzewa do Kętrzyna odjechał ostatni planowy pociąg osobowy. W 2000 r. wstrzymano na trasie także ruch pociągów towarowych. Obecnie odbywają się tu przejazdy okazjonalne.

Dworce i przystanki

Na trasie znajdowały się przystanki w: Kętrzynie, Karolewie, Czernikach, Gierłoży, Parczu, Radziejach Węgorzewskich, Kamionku Wielkim, Przystani i Węgorzewie. W połowie lat 30. XX w. uruchomiono kolejny, w pobliżu jeziora Mój, który miał ułatwić mieszkańcom Kętrzyna dotarcie do terenów rekreacyjnych nad jeziorem o tej samej nazwie. Większość z historycznych budynków kolejowych zachowało się do dziś.

Zobacz też

Dworzec w Węgorzewie
Informacja Turystyczna w Węgorzewie [08.02.2015]