Michał Wypij

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Michał Wypij

Michał Wypij
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1985 r.
Wrocław
Zawód politolog
Alma Mater Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Stanowisko Przewodniczący Porozumienia na Warmii i Mazurach
Partia Polska Razem Jarosława Gowina na Warmii i Mazurach

Michał Piotr Wypij (ur. 13 grudnia 1985 r. w Wrocławiu) – polski polityk, poseł, politolog, społecznik, bloger i muzyk. Członek partii Porozumienie oraz członek Rady Programowej TVP3 Olsztyn.

Życiorys

Przez lata swojej edukacji szkolnej związany z Teatrem Maska z Torunia[1]. Ukończył w 2009 r. studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku politologia, specjalizacja: międzynarodowe stosunki polityczne i gospodarcze. Jest także absolwentem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie studiów licencjackich na kierunku stosunki międzynarodowe, specjalizacja w zakresie polityki europejskiej oraz abiturientem studiów magisterskich na kierunku historia.

Michał Wypij jest pomysłodawcą akcji „Książka dla Kresowiaka”, czyli zbiórki książek dla Polonii żyjącej na dawnych kresach Rzeczypospolitej, za przeprowadzenie której otrzymał III nagrodę na „Najlepszą Inicjatywę Organizacji Pozarządowych” w Olsztynie w 2012 r.[2] [3]

Był także pomysłodawcą i współzałożycielem olsztyńskiej grupy happenerskiej No Beton działającej w latach 2012-2014[4].

Był współzałożycielem i liderem olsztyńskiego zespołu Monolit, który po niemal dekadzie koncertowania zakończył działalność 21 marca 2014 roku. Obecnie okazjonalnie udziela się muzycznie w międzynarodowym bluesowym zespole Binge. Od 2011 roku jest jurorem podczas corocznego przeglądu zespołów rockowych w Barczewie "Error"[5].

Jest absolwentem XX edycji oraz asystentem XXIII i XXIV edycji Szkoły dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych - inicjatywy profesora Uniwersytetu w Oxfordzie Zbigniewa Pełczyńskiego[6].

Od 2012 roku prowadzi spotkania autorskie z zakresu polityki, historii, kultury, literatury[7]. Jest autorem okolicznościowego wydawnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o pierwszych roczniku lekarzy wykształconych w Olsztynie "Kosmonauci 2014"[8]

Działalność polityczna

Od 2011 roku związany z partią Polska Jest Najważniejsza na Warmii i Mazurach. Z list tej partii wystartował w wyborach parlamentarnych w 2011 roku nie uzyskując jednak mandatu posła[9].

Po rozwiązaniu partii Polska Jest Najważniejsza, automatycznie na mocy uchwały Rady Krajowej PJN z dnia 7 grudnia 2013 r., stał się członkiem nowo-powstającej partii Polska Razem Jarosława Gowina na Warmii i Mazurach. Obecnie jest Prezesem Zarządu Regionalnego Warmińsko-Mazurskiego partii (Okręg wyborczy nr 34 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i okręg nr 35), wcześniej był koordynatorem regionalnym podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014. W wyniku porozumienia Polski Razem z Prawem i Sprawiedliwością startował w wyborach samorządowych w 2014 roku[10].

Od 9 czerwca 2015 r. do dziś jest członkiem Rady Programowej oddziału TVP3 Olsztyn[11].

Od 8 grudnia 2015 r. doradca w Gabinecie Politycznym Wiceprezesa Rady Ministrów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina [12].

W Wyborach Samorządowych 2018 kandydował na urząd Prezydenta Olsztyna - uzyskał 3. miejsce w I turze. W tych samych Wyborach wybrany na radnego Rady Miasta Olsztyna na kadencję 2018-2022.[13]

W Wyborach Parlamentarnych 2019 uzyskał mandat posła na Sejm RP.

Przypisy

Linki zewnętrzne