Mokajny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mokajny

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Rychliki
Liczba ludności (2010) 48
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Mokajny
Mokajny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mokajny
Mokajny
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Mokajny (niem. Storchnest) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Wieś w 2010 roku liczyła 48 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Tomasz Biełous[1].

Położenie

Wieś położona jest w północno–zachodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, na południowy zachód od Pasłęka

Dzieje miejscowości

Nazwa wsi występowała w źródłach w kilku odmianach: Mokaym, Strochnest, Strochisnest. 19 listopada 1355 roku Werner von Rumdorff komtur z Dzierzgonia przekazał niejakiemu Stefanowi i jego kuzynowi Clausowi (z braćmi) 16 mórg łąk na "polu Mokajmy". Początkowo była to pruska wieś czynszowa, później dobra rycerskie. Na podstawie książęcego zapisu wystawionego w Królewcu 18 października 1663 roku Mokajmy na prawie chełmińskim otrzymał na okres 30 lat główny radca i nadworny ochmistrz krajowy – Johann Ernst von Wallenrodt. W tym czasie wieś zamieszkiwał sołtys, mający 4 łany i sześciu chłopów gospodarzących na dwóch łanach każdy. W 1785 roku Mokajmy były szlacheckim folwarkiem i wsią z 9 domami, należącym do dóbr w Prakwicach. W 1875 roku w miejscowości żyło 106 mieszkańców. Od około 1850 roku do 1945 roku właścicielami Mokajm byli Dohnowie ze Słobit, mający swe posiadłości w Prakwicach. Tragiczne były losy konwoju mieszkańców Mokajm. W styczniu 1945 roku w Mokajnach doszło do jednej z tysięcy wojennych tragedii, które niemalże symbolizowały ten krwawy czas. Miejscowi, którzy zbyt długo zwlekali z opuszczeniem wsi, zostali dosłownie rozjechani przez sowieckie czołgi. Po wojnie wieś została w 80% zasiedlona przez ludność pochodzenia ukraińskiego.

Bibliografia

Pasłęk. Z dziejów miasta i okolic 1297–1997, red. Józef Włodarski, Pasłęk 1997.
Strona Urzędu Gminy Rychliki [12.11.2013]
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy