Ryszard Andrukiewicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard Andrukiewicz

ks. Ryszard AndrukiewiczFot. Krzysztof Kozłowski.
ks. Ryszard Andrukiewicz
Fot. Krzysztof Kozłowski.
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1956 r.
Gubin
Zawód duchowny katolicki, proboszcz
Odznaczenia
odznaczony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości

Ryszard Andrukiewicz (ur. 6 listopada 1956 r. w Gubinie) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łęgajnach.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. Maturę zdał w 1975 roku. Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie, gdzie studiował z przerwą na służbę wojskową w Brzegu (1975-1977), w specjalnej jednostce dla powołanych kleryków. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1982 roku z rąk bpa Jana Obłąka. W 2003 roku uzyskał tytuł magistra teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Praca

Przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie. Następnie cztery lata pracował w parafii pw. św. Jakuba w Olsztynie, skąd został przeniesiony do parafii św. Józefa w Morągu. Po 6 latach kapłaństwa objął parafię w Gryźlinach, gdzie po pół roku udało mu się pozyskać dom na plebanię w Stawigudzie. Dużą parafię w Gryźlinach z pięcioma kościołami podzielono na dwie mniejsze – Gryźliny i Stawiguda. Ks. prałat objął nową parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Stawigudzie, gdzie przepracował 12 lat.

W 2000 roku objął parafię św. Jana Ewangelisty w Nowym Kawkowie i został opiekunem tamtejszego Domu Rekolekcyjnego Ruchu Światło-Życie "Zacheusz". Po śmierci ks. Tadeusza Bugaja w 2011 roku abp Wojciech Ziemba skierował go do parafii w Łęgajnach.
W 1993 roku pełnił funkcję sędziego Sądu Metropolitalnego, a w 1994 roku moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie.

Odznaczenia

W 2003 roku został odznaczony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości.

Bibliografia

A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945–1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
gosc.pl