Szlak żeglugowy z Giżycka do Węgorzewa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szlak żeglugowy z Giżycka do Węgorzewa – szlak żeglugowy o długości 25,2 km, ciągnący się od jeziora Niegocin w Giżycku do Węgorzewa.

Przystań w Giżycku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Szlak z Giżycka do Węgorzewa położony na terenie powiatu giżyckiego i powiatu węgorzewskiego oraz gmin: Giżycko i Węgorzewo. Łączy następujące miasta i miejscowości: Giżycko, Ogonki, Sztynort, Węgorzewo.

Opis

Szlak żeglugowy o długości 25,2 km prowadzi przez północną część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Początek swój bierze w porcie Żeglugi Mazurskiej w Giżycku nad jeziorem Niegocin. W odległości 300 m od przystani statek wpływa na Kanał Giżycki. Nad kanałem, w odległości około 200 m od wylotu na jezioro Niegocin, most obrotowy otwierany w czasie przepływania statków. Stanowi on atrakcyjną i jedyną tego typu ciekawostkę techniczną w całym systemie żeglugowym

Trasa

0.00 km – Przystań statków Żeglugi Mazurskiej w Giżycku.

0.30 km – Początek Kanału Giżyckiego łączącego jezioro Niegocin i jezioro Kisajno.

0.50 km – Most obrotowy nad kanałem.

2.43 km – Wylot Kanału Giżyckiego na jezioro Kisajno.

3.25 km – Połączenie ze szlakiem bocznym prowadzącym z Giżycka przez Kanał Niegociński.

3.50 km – Z lewej liczne wyspy, w tym Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Kiermuza i Dębowa Górka.

7.50 km – Z prawej na brzegu jeziora PGR Pierkunowo. W odległości około 1 km na wschód od zabudowań PGR rezerwat torfowiskowy 'Pierkunowo'.

10.20 km – Z prawej półwysep Królewski Róg, z lewej półwysep Fuledzki Róg znajdujący się pomiędzy jeziorem Kisajno, Dargin, Łabap i Dobskim. Na półwyspie, za PGR Fuleda rezerwat głazowiskowy "Fuledzki Róg". Z półwyspu Królewski Róg ciągnie się szlak boczny do Fuledy (7 km).

14.50 km – Most drogowy łączący wyspę Kirsajty z lądem, początek jeziora Kirsajty. Z lewej na półwyspie znajdującym się pomiędzy jeziorem Łabap, Dargin, Kirsajty i Mamry, nad niewielkim jeziorem Sztynorckim duży barokowy pałac, rozległy park z kilkusetletnimi dębami.

16.00 km – Z lewej wyspa Kurka oddzielająca jezioro Kirsajty i jezioro Mamry (właściwe).

17.25 km – Początek szlaku bocznego do wsi Ogonki (8,50 km).

18.50 km – Z lewej, w odległości około 1,7 km wyspa Upałty, największa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, o powierzchni 67 ha. Nieco dalej na północ wylot z jeziora Mamry nieczynnego Kanału Mazurskiego.

22.60 km – Początek wypływającej z jeziora Mamry rzeki Węgorapy uchodzącą do Pregoły.

23.70 km – Kanał Węgorzewski.

24.60 km – Rzeka Węgorapa.

25.20 km – Przystań statków Żeglugi Mazurskiej w Węgorzewie.

Bibliografia

Bałdowski Jan, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1997.
Koziak Mariusz, Mazury i Warmia, Warszawa 2002.