Szlak pieszy grunwladzki: Grunwald - Bądzyn

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak Grunwaldzki

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Grunwald
Koniec Bądzyn
Kolor znakowania czerwony Czerwony.gif
Długość 98 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko - Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

Szlak Grunwaldzki

Trasa

Grunwald – Leszcz – Uzdowo – Myślęta – Turza Wielka – Prioma – Płośnica – Turza Mała – Jeleń – Lidzbark – Bądzyn

Opis

Szlak zaczyna się w pobliżu pól Grunwaldu. Jest to węzeł szlaków pieszych. Oprócz szlaku czerwonego, swój początek ma tu szlak zielony wiodący do Olsztynka, czarny do Kurzętnika oraz szlak niebieski.

Na polach grunwaldzkich doszło do bitwy pomiędzy połączonymi siłami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego a elitą wojsk zakonu krzyżackiego wspartą przez ciężkozbrojne rycerstwo z całej Europy Zachodniej. Miażdżące zwycięstwo wojsk polsko-litewskich złamało potęgę zakonu i przeszło do historii jako jedno z najwspanialszych zwycięstw oręża polskiego. W 550. rocznicę bitwy odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, składający się z granitowego obelisku, jedenastu 30-metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi. Obok znajduje się amfiteatr z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, salą kinową i mapą plastyczną z kolorowych kamieni, pokazującą ustawienie wojsk przed bitwą. Na polu bitwy znajdują się również ruiny kaplicy pobitewnej, pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie zburzonego przez hitlerowców w 1939 r., Kamień Jungingena, Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy z ZHP w 1959 r.

Z Grunwaldu szlak wiedzie do wsi Leszcz. Zabytkiem wartym zobaczenia jest gotycki kościół pw. Świętej Trójcy z XIV w. W tym kościele modlił się król Władysław Jagiełło przed bitwą pod Grunwaldem. Dalej mijamy kolejne wsie i docieramy do miejscowości Lidzbark. Miasto w powiecie działdowskim nad rzeką Wel i Jeziorem Lidzbarskim. W pobliżu miasta znajdują się dwa parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy i Welski Park Krajobrazowy. Godne zobaczenia jest kościół pw. św. Wojciecha, pozostałości gotyckiej baszty zamkowej z XIV w., kościół ewangelicko-augsburski z 1829 r. W Lidzbarku znajduje się Muzeum Pożarnictwa. Od wsi Konopaty do wsi Bądzyn szlak biegnie już na terenie województwa mazowieckiego.

Bibliografia

Bałdowski J., Grunwald i okolice - przewodnik turystyczny, Warszawa 1986
Darmochwał T., Rumiński M. J., Warmia Mazury, przewodnik, Białystok 1996.
www.gminagrunwald.pl] [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]