Wozławki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wozławki

Kościół w Wozławkach.Fot. Mieczysław Kalski
Kościół w Wozławkach.
Fot. Mieczysław Kalski
Rodzaj miejscowości wies sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bisztynek
Liczba ludności (2010) 395
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wozławki
Wozławki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wozławki
Wozławki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Wozławki (niem. Wuslack) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bisztynek. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku była zamieszkana przez 867 osób. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Ewa Speruda[1].

Położenie

Miejscowość jest położona przy północnej granicy historycznej Warmii, w odległości 4,7 km od Bisztynka.

Dzieje miejscowości

Miejscowość została lokowana w 1357 roku. Miejscowość leży przy północnej granicy historycznej Warmii. Tuż za nią Warmia się kończy i wjeżdżamy w granice Natangii. W XIV wieku powstała tu parafia pw. św. Antoniego Opata, istniejąca do dziś. Parafia należy do dekanatu bartoszyckiego, co ma swe historyczne uzasadnienie. Przed 1945 rokiem Wozławki należały do powiatu bartoszyckiego (Kreis Bartenstein), a jeszcze wcześniej do powiatu lidzbarskiego (Kreis Heilsberg) - w przeciwieństwie do pozostałych miejscowości gminy Bisztynek leżących w dawnym powiecie reszelskim.

Już od XIV wieku istniała w Wozławkach szkoła parafialna. Szkoła podstawowa działała we wsi jeszcze w latach 90. XX wieku. Została zlikwidowana, a miejscowe dzieci dojeżdżają do placówki w Bisztynku.

Nad wsią góruje gotycki kościół, wybudowany w latach 1370–1380, z wieżą z II połowy XV wieku, położony na wzgórzu, otoczony murem z kilkoma bramami wejściowymi z kutego żelaza. Tuż przy kościele znajduje się cmentarz parafialny z licznymi nagrobkami dawnych mieszkańców. Kościół nie był nigdy przebudowywany. W XVIII wieku dobudowano jedynie barokową kaplicę w kształcie rotundy. Posiada barokowy wystrój wnętrza. Ołtarz główny w kościele jest z 1726 r. - warsztat Krzysztofa Peuckera z Reszla. Ołtarze boczne, ambona i zagroda chrzcielna są barokowe. Przed kilku laty staraniem proboszcza i parafian wyremontowano dach świątyni i zamontowano kuranty. Teraz co godzinę słychać z kościoła muzykę odgrywaną na dzwonkach. W Wozławkach znaleźć można też inne zabytki architektury. Malowniczy, choć zaniedbany mostek nad Pisą przepływającą przez wieś, zabytkowe warmińskie domostwa oraz dworki. We wsi jest aż osiem warmińskich kapliczek przydrożnych. Dwie z nich są datowane na lata 1867 i 1887. Są dobrze utrzymane przez mieszkańców. W dniu naszej wizyty grupa mieszkańców zajmowała się akurat renowacją i odnawianiem jednej z nich.

Szkolnictwo

Dzieci z tej miejscowości uczą się w szkole podstawowej w Bisztynku.

Religia

W Wozławkach znajduje się siedziba parafii rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Opata. Wieś znajduje się także na terenie parafii greckokatolickiej w Bartoszycach.

Turystyka

Zabytki

Bibliografia

Bank Danych Lokalnych GUS [21.12.2013]
Bisztynek24.pl [21.12.2013]
Moje Mazury [21.12.2013]

Przypisy

  1. Wrota Warmii i Mazur [17.12.2013]