Szkoła Podstawowa w Bisztynku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Kadra pedagogiczna)
 
(Nie pokazano 31 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
|Nazwa_instytucji = Szkoła Podstawowa w Bisztynku
+
|Nazwa_instytucji = '''Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku'''
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =  sp bisztynek.jpg
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły po modernizacji. Źródło: [http://spbisztynek.edupage.org/ www.spbisztynek.edupage.org] [12.12.2013]
|Data_założenia  =  1 października 1945 r.
+
|Data_założenia  =  10 września 1945 r.
|Poziom_szkoły    podstawowy
+
|Podtyp_szkoły      =   
|Podtyp_szkoły   = ... Opcjonalne  ...........
+
|Poziom_szkoły   = podstawowy
|Profil          = ... Opcjonalne  ...........
+
|Profil          =  
|Adres            =  ul. Kolejowa 7, 11-230 Bisztynek
+
|Adres            =  ul. Kolejowa 7, 11-230 Bisztynek   
|Patron          = Ziemia Warmińska
 
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku''' – szkoła podstawowa w [[Bisztynek |Bisztynku]], w [[powiat bartoszycki |powiecie bartoszyckim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Teresa Wołkowicz-Maciorowska]]. <br/><br/>
''' Szkoła Podstawowa w Bisztynku ''' – ...<br/>
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Dzieje szkoły sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas w jednym gmachu, wybudowanym przez Niemców w 1932 r., a oddanym do użytku w lutym 1933 r., znajdowały się szkoła powszechna i zawodowa, w których naukę pobierało ok. 700 uczniów.
+
Szkołę w [[Bisztynek |Bisztynku]] zaczął organizować 10 września 1945 r. nauczyciel [[Jan Pikus]]. Przystąpił on do uporządkowania i zabezpieczenia budynku po byłej szkole parafialnej dla chłopców. Około 20 września 1945 r. pomieszczenia były przygotowane i rozpoczęto zapisy dzieci. Otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Bisztynku nastąpiło 1 października. Początkowo z powodu małej liczby dzieci i braku kadry utworzono klasy I–III oraz połączone w jeden komplet klasy IV-VI. Liczba uczniów jednak systematycznie wzrastała. Do pracy w szkole dołączyła nauczycielka [[Genowefa Wasilewska]]. Na początku 1946 r. Rosyjska Wojskowa Komenda Miasta zlikwidowała magazyny wojskowe mieszczące się we właściwym budynku szkoły i 12 lutego 1946 r. obiekt przekazano władzom polskim.
 +
Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy [[Bisztynek |Bisztynka]] przystąpili do prac porządkowych w nowo przejętym budynku. W marcu przybyła kolejna nauczycielka, – [[Halina Wasilewska]] – a od 3 września 1946 r. – [[Władysław Lewandowski]]. Do szkoły uczęszczało wówczas 270 uczniów, większość w wieku 18–20 lat. Warunki pracy były ciężkie, m.in. ze względu na brak polskich podręczników oraz pomocy dydaktycznych.  
  
Wybuch II wojny światowej doprowadził do zawieszenia jej działalności aż do października 1945 r. W tym czasie w budynkach mieściły się kolejno szpital polowy oraz obóz dla niemieckich jeńców i magazyny wojskowe.
+
W roku szkolnym 1948/1949 w wyniku reformy placówkę przekształcono w jedenastoletnią szkołę stopnia podstawowego. W 1950 r. w szkole uczyło się już 480 uczniów. Grono nauczycielskie zasilił m.in. [[Władysław Grabowski]], [[Stanisław Bałdyga]] i W. Maszorka. Funkcję dyrektora szkoły pełnił [[Władysław Lewandowski]]. W roku szkolnym 1953/1954 szkole nadano imię Hanki Sawickiej. Od 1 lipca 1973 r. placówka funkcjonowała jako zbiorcza szkoła gminna, w której naukę pobierało ponad 600 uczniów. Na potrzeby dydaktyczne zaadaptowano wówczas pomieszczenia strychowe, a w części z nich umieszczono bibliotekę szkolną. Dnia 23 maja 1976 r. w szkole odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru.
  
Po wojnie szkoła rozpoczęła swą pracę 1 października 1945 r. Stało się to dzięki zaangażowaniu w jej organizację nauczyciela Jana Pikusa, który zaadoptował w tym celu budynki przy kościele, po byłej szkole parafialnej dla chłopców. Utworzono wówczas klasy I, II i III oraz połączone w jeden oddział klasy IV-VI. Do pierwotnych budynków powrócono na początku 1946 r., po likwidacji, znajdujących się w nich rosyjskich magazynów wojskowych i przekazaniu ich władzom polskim.
+
[[Kuratorium Oświaty w Olsztynie|Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie]] 10 października 1987 r. nadało placówce miano Szkoły Grunwaldu.  
  
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, mającym miejsce w roku szkolnym 1953/1954 była uroczystość nadania szkole patrona, którym została Hanka Sawicka.
+
W połowie lat 90. XX w. w 32 oddziałach szkolnych pracowało 42 nauczycieli. Funkcjonowały klasy wyrównawcze, zatrudniony był pedagog szkolny, nauczano języka angielskiego i rosyjskiego. Od 1 września 2001 r. do obwodu sześcioklasowej szkoły należą następujące miejscowości: [[Bisztynek]] (miasto i kolonia), [[Biegonity]], [[Dąbrowa (gmina Bisztynek)|Dąbrowa]], [[Kokoszewo]], [[Krzewina]], [[ Księżno]], [[Lądek]], [[Łędławki]],[[Prosity]], [[Sułowo]], [[Warmiany]], [[Winiec]], [[Wozławki]]. Od 6 marca 2006 r. rozpoczęły się prace remontowo-budowlane obiektu szkolnego.
 
 
W kolejnych latach dochodziło do wielu zmian organizacyjnych i strukturalnych. Od 1 lipca 1971 r. stała się ona Zbiorczą Szkołą Gminną, w której kształciło się ponad 600 dzieci i młodzieży. 10 października 1973 r. Kuratorium Oświaty i Wychowania nadało jej miano Szkoły Grunwaldu.
 
<br/>
 
 
 
== Cele i zadania ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Wśród pierwszych nauczycieli w powojennej rzeczywistości szkoły znaleźli się Jan Pikus, Anna Gotycka i Genowefa Wasilewska (1945) oraz Halina Wasilewska i Władysław Lewandowski (1946).
+
Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku jest [[Teresa Wołkowicz-Maciorowska]].
 
 
Funkcje kierowników/dyrektorów szkoły pełnili kolejno, od 1945 r.: Karol Pawłowski, Władysław Lewandowski, Kierpiec, Władysław Grabowski, Kropiewnicki, Mirosław Podleś, Kazimierz Domżalski, Irena Kiliszewska, Piotr Henrykowski,
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Osiągnięcia ==
 +
Uczniowie szkoły są laureatami olimpiad i konkursów:
 +
* z języka polskiego – Maria Tomasik, Gabriela Żuk, Izabela Symanowicz (lata 80.), Monika Zamkowska, Piotr Zawadzki, Iwona Podolecka, Aleksandra Podsiadło (lata 90.) oraz Michał Buszkiewicz (2006), do czego przyczyniły się nauczycielki: Halina Symanowicz, Danuta Garczyńska, Anna Wołucka i Jolanta Kanclerz
 +
* z języka rosyjskiego (latach 80.) – Barbara Pyrczak, Marzena Sićko i Katarzyna Firlej; opiekun: Urszula Wieńska
 +
* z geografii – Roman Kiliszewski; opiekun: Teresa Wołkowicz-Maciorowska
 +
* z matematyki – Bożena Zdanowicz, Kamil Maciorowski (1996), pod opieką Teresy Zielonki i Celiny Rutkowskiej; Kamil Maciorowski zajął ponadto IV miejsce (1995) i dwukrotnie I miejsce (1997, 2000) w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur"
 +
* z fizyki – Mariusz i Piotr Dziawa oraz Ewa Matejunas (1987), opiekun Piotr Henrykowski
 +
* artystycznych – występy chóru szkolnego i teatru szkolnego "Kłobuk", wystawy prac plastycznych
 +
* sportowych – I miejsce (1974) w województwie w piłce ręcznej dziewcząt oraz I miejsce (1978) w piłce siatkowej dziewcząt
  
== Osiągnięcia ==
+
W 2003 r. szkoła zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie "Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo", organizowanym przez [[Kuratorium Oświaty w Olsztynie]].  
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Absolwenci ==
 
== Absolwenci ==
...
+
Do grona absolwentów szkoły należą m.in. sportowcy: [[Łukasz Tumicz]], [[Piotr Subocz]], [[Marta Barcewicz]], [[Tomasz Borek]].  
 
<br/>
 
<br/>
== Ciekawostki ==
+
== Ciekawostki ==  
...
+
Umundurowany bóbr – maskotka warmińsko-mazurskiej policji – to pomysł uczennicy szkoły [[Marta Grabowska |Marty Grabowskiej]].
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
''Nowy patron i nowy sztandar Szkoły Podstawowej w Bisztynku'', [http://bisztynek.wm.pl/108796,Nowy-Patron-i-nowy-sztandar-Szkoly-Podstawowej-w-Bisztynku.html#axzz2nGbK8J4H bisztynek.wm.pl] [12.12.2013]<br>
...
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011. <br>
<br/>
+
[http://spbisztynek.edupage.org/text3/? Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku] [19.11.2013]
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat bartoszycki]]
 +
[[Kategoria: Bisztynek (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 12:17, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku

Budynek szkoły po modernizacji. Źródło: www.spbisztynek.edupage.org [12.12.2013]
Budynek szkoły po modernizacji. Źródło: www.spbisztynek.edupage.org [12.12.2013]
Data założenia: 10 września 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. Kolejowa 7, 11-230 Bisztynek

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku – szkoła podstawowa w Bisztynku, w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Teresa Wołkowicz-Maciorowska.

Historia

Szkołę w Bisztynku zaczął organizować 10 września 1945 r. nauczyciel Jan Pikus. Przystąpił on do uporządkowania i zabezpieczenia budynku po byłej szkole parafialnej dla chłopców. Około 20 września 1945 r. pomieszczenia były przygotowane i rozpoczęto zapisy dzieci. Otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Bisztynku nastąpiło 1 października. Początkowo z powodu małej liczby dzieci i braku kadry utworzono klasy I–III oraz połączone w jeden komplet klasy IV-VI. Liczba uczniów jednak systematycznie wzrastała. Do pracy w szkole dołączyła nauczycielka Genowefa Wasilewska. Na początku 1946 r. Rosyjska Wojskowa Komenda Miasta zlikwidowała magazyny wojskowe mieszczące się we właściwym budynku szkoły i 12 lutego 1946 r. obiekt przekazano władzom polskim. Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Bisztynka przystąpili do prac porządkowych w nowo przejętym budynku. W marcu przybyła kolejna nauczycielka, – Halina Wasilewska – a od 3 września 1946 r. – Władysław Lewandowski. Do szkoły uczęszczało wówczas 270 uczniów, większość w wieku 18–20 lat. Warunki pracy były ciężkie, m.in. ze względu na brak polskich podręczników oraz pomocy dydaktycznych.

W roku szkolnym 1948/1949 w wyniku reformy placówkę przekształcono w jedenastoletnią szkołę stopnia podstawowego. W 1950 r. w szkole uczyło się już 480 uczniów. Grono nauczycielskie zasilił m.in. Władysław Grabowski, Stanisław Bałdyga i W. Maszorka. Funkcję dyrektora szkoły pełnił Władysław Lewandowski. W roku szkolnym 1953/1954 szkole nadano imię Hanki Sawickiej. Od 1 lipca 1973 r. placówka funkcjonowała jako zbiorcza szkoła gminna, w której naukę pobierało ponad 600 uczniów. Na potrzeby dydaktyczne zaadaptowano wówczas pomieszczenia strychowe, a w części z nich umieszczono bibliotekę szkolną. Dnia 23 maja 1976 r. w szkole odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru.

Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie 10 października 1987 r. nadało placówce miano Szkoły Grunwaldu.

W połowie lat 90. XX w. w 32 oddziałach szkolnych pracowało 42 nauczycieli. Funkcjonowały klasy wyrównawcze, zatrudniony był pedagog szkolny, nauczano języka angielskiego i rosyjskiego. Od 1 września 2001 r. do obwodu sześcioklasowej szkoły należą następujące miejscowości: Bisztynek (miasto i kolonia), Biegonity, Dąbrowa, Kokoszewo, Krzewina, Księżno, Lądek, Łędławki,Prosity, Sułowo, Warmiany, Winiec, Wozławki. Od 6 marca 2006 r. rozpoczęły się prace remontowo-budowlane obiektu szkolnego.

Kadra pedagogiczna

Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku jest Teresa Wołkowicz-Maciorowska.

Osiągnięcia

Uczniowie szkoły są laureatami olimpiad i konkursów:

  • z języka polskiego – Maria Tomasik, Gabriela Żuk, Izabela Symanowicz (lata 80.), Monika Zamkowska, Piotr Zawadzki, Iwona Podolecka, Aleksandra Podsiadło (lata 90.) oraz Michał Buszkiewicz (2006), do czego przyczyniły się nauczycielki: Halina Symanowicz, Danuta Garczyńska, Anna Wołucka i Jolanta Kanclerz
  • z języka rosyjskiego (latach 80.) – Barbara Pyrczak, Marzena Sićko i Katarzyna Firlej; opiekun: Urszula Wieńska
  • z geografii – Roman Kiliszewski; opiekun: Teresa Wołkowicz-Maciorowska
  • z matematyki – Bożena Zdanowicz, Kamil Maciorowski (1996), pod opieką Teresy Zielonki i Celiny Rutkowskiej; Kamil Maciorowski zajął ponadto IV miejsce (1995) i dwukrotnie I miejsce (1997, 2000) w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur"
  • z fizyki – Mariusz i Piotr Dziawa oraz Ewa Matejunas (1987), opiekun Piotr Henrykowski
  • artystycznych – występy chóru szkolnego i teatru szkolnego "Kłobuk", wystawy prac plastycznych
  • sportowych – I miejsce (1974) w województwie w piłce ręcznej dziewcząt oraz I miejsce (1978) w piłce siatkowej dziewcząt

W 2003 r. szkoła zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie "Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo", organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Absolwenci

Do grona absolwentów szkoły należą m.in. sportowcy: Łukasz Tumicz, Piotr Subocz, Marta Barcewicz, Tomasz Borek.

Ciekawostki

Umundurowany bóbr – maskotka warmińsko-mazurskiej policji – to pomysł uczennicy szkoły Marty Grabowskiej.

Bibliografia

Nowy patron i nowy sztandar Szkoły Podstawowej w Bisztynku, bisztynek.wm.pl [12.12.2013]
Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.
Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku [19.11.2013]