Szkoła Podstawowa w Bisztynku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Absolwenci)
Linia 10: Linia 10:
 
}}
 
}}
  
<big>''' Szkoła Podstawowa im. Ziemii Warmińskiej w [[lkwim: Bisztynek |Bisztynku]]'''</big> <br/>
+
<big>''' Szkoła Podstawowa im. Ziemii Warmińskiej w [[Bisztynku]]'''</big> <br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Szkołę w [[lkwim: Bisztynek |Bisztynku]] zaczął organizować 10 września 1945 roku nauczyciel [[Jan Pikus]]. Przystąpił on do uporządkowania i zabezpieczenia budynku po byłej [[szkole parafialnej]] dla chłopców. Około 20 września 1945 roku pomieszczenia były przygotowane i rozpoczęto zapisy dzieci. 1 października nastąpiło otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej. Początkowo z powodu małej liczby dzieci i braku kadry utworzono klasy I, II, III oraz połączone w jeden komplet IV-VI. Liczba uczniów jednak systematycznie wzrastała. Do pracy w Szkole dołączyła nauczycielka [[Genowefa Wasilewska]].       
+
Szkołę w [[Bisztynku]] zaczął organizować 10 września 1945 roku nauczyciel [[Jan Pikus]]. Przystąpił on do uporządkowania i zabezpieczenia budynku po byłej [[szkole parafialnej]] dla chłopców. Około 20 września 1945 roku pomieszczenia były przygotowane i rozpoczęto zapisy dzieci. 1 października nastąpiło otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej. Początkowo z powodu małej liczby dzieci i braku kadry utworzono klasy I, II, III oraz połączone w jeden komplet IV-VI. Liczba uczniów jednak systematycznie wzrastała. Do pracy w Szkole dołączyła nauczycielka [[Genowefa Wasilewska]].       
 
+
Na początku 1946 roku we właściwym budynku Szkoły zlikwidowane zostały przez Rosyjską Wojskową Komendę Miasta magazyny wojskowe i 12 lutego 1946 roku obiekt przekazano władzom polskim. Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy [[Bisztynka]] przystąpili do prac porządkowych budynku szkolnego. W marcu przybyła kolejna nauczycielka [[Halina Wasilewska]], a od 3 września 1946 roku [[Władysław Lewandowski]]. W Szkole było 270 uczniów, w tym większość w wieku 18-20 lat. Warunki pracy były ciężkie, między innymi ze względu na brak polskich podręczników oraz pomocy dydaktycznych.  
Na początku 1946 roku we właściwym budynku szkoły zlikwidowane zostały przez Rosyjską Wojskową Komendę Miasta magazyny wojskowe i 12 lutego 1946 roku obiekt przekazano władzom polskim. Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy [[lkwim: Bisztynek |Bisztynka]] przystąpili do prac porządkowych budynku szkolnego. W marcu przybyła kolejna nauczycielka [[Halina Wasilewska]], a od 3 września 1946 roku [[Władysław Lewandowski]]. W Szkole było 270 uczniów, w tym większość w wieku 18-20 lat. Warunki pracy były ciężkie, między innymi ze względu na brak polskich podręczników oraz pomocy dydaktycznych.  
 
 
 
 
W roku szkolnym 1948/49 w wyniku reformy Szkoła zmieniła nazwę na [[szkoła podstawowa]].
 
W roku szkolnym 1948/49 w wyniku reformy Szkoła zmieniła nazwę na [[szkoła podstawowa]].
 
 
W 1950 roku w Szkole uczyło się 480 uczniów. Grono nauczycielskie zasilił m.in. [[Władysław Grabowski]], [[Stanisław Bałdyga]] i W. Maszorka. Funkcję dyrektora Szkoły pełnił [[Władysław Lewandowski]].  
 
W 1950 roku w Szkole uczyło się 480 uczniów. Grono nauczycielskie zasilił m.in. [[Władysław Grabowski]], [[Stanisław Bałdyga]] i W. Maszorka. Funkcję dyrektora Szkoły pełnił [[Władysław Lewandowski]].  
 
+
W roku szkolnym 1953/54 nadano Szkole imię Hanki Sawickiej.   
W roku szkolnym 1953/54 nadano Szkole imię [[Hanki Sawickiej]].   
+
Od 1 lipca 1973 roku funkcjonowała Zbiorcza Szkoła Gminna w Bisztynku z liczbą uczniów ponad 600. Zaadaptowano wówczas pomieszczenia strychowe dla potrzeb dydaktycznych, a w części z nich umieszczono bibliotekę szkolną.     
 
 
Od 1 lipca 1973 roku funkcjonowała Zbiorcza Szkoła Gminna z liczbą uczniów ponad 600. Zaadaptowano wówczas pomieszczenia strychowe dla potrzeb dydaktycznych, a w części z nich umieszczono bibliotekę szkolną.     
 
 
23 maja 1976 roku w Szkole miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru.
 
23 maja 1976 roku w Szkole miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru.
 
10 października 1987 roku nastąpiło nadanie przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie miana Szkoły Grunwaldu.
 
10 października 1987 roku nastąpiło nadanie przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie miana Szkoły Grunwaldu.
 
W połowie lat 90-tych w Szkole pracowało 42 nauczycieli w 32 oddziałach. Funkcjonowały klasy wyrównawcze, zatrudniony był pedagog szkolny, nauczano język angielski i język rosyjski.   
 
W połowie lat 90-tych w Szkole pracowało 42 nauczycieli w 32 oddziałach. Funkcjonowały klasy wyrównawcze, zatrudniony był pedagog szkolny, nauczano język angielski i język rosyjski.   
Od 1 września 2001 roku do obwodu Szkoły należą następujące miejscowości: [[Bisztynek]] (miasto i kolonia), [[Biegonity, Dąbrowa, Kokoszewo, Krzewina, Księżno, Lądek, Łędławki, Prosity, Sułowo, Warmiany, Winiec, Wozławki]].  
+
Od 1 września 2001 roku do obwodu sześcioklasowej Szkoły należą następujące miejscowości: [[Bisztynek]] (miasto i kolonia), [[Biegonity]], [[Dąbrowa]],[[ Kokoszewo]],[[ Krzewina]],[[ Księżno]],[[ Lądek]], [[Łędławki]],[[ Prosity]],[[ Sułowo]],[[ Warmiany]],[[ Winiec]],[[ Wozławki]].  
 
6 marca 2006 roku rozpoczęły się prace remontowo-budowlane obiektu szkolnego.
 
6 marca 2006 roku rozpoczęły się prace remontowo-budowlane obiektu szkolnego.
  
Linia 64: Linia 59:
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 +
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956)'', Kraków 2011, s. 42.
 +
 
http://spbisztynek.edupage.org/text3/?, 19.11.2013.
 
http://spbisztynek.edupage.org/text3/?, 19.11.2013.
  

Wersja z 22:43, 14 sty 2014

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku

budynek szkoły po modernizacji, źródło: http://spbisztynek.edupage.org/, 12.12.2013.
budynek szkoły po modernizacji, źródło: http://spbisztynek.edupage.org/, 12.12.2013.
Data założenia: 10 września 1945 roku
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: 11-230 Bisztynek, ul. Kolejowa 7


Szkoła Podstawowa im. Ziemii Warmińskiej w Bisztynku

Historia

Szkołę w Bisztynku zaczął organizować 10 września 1945 roku nauczyciel Jan Pikus. Przystąpił on do uporządkowania i zabezpieczenia budynku po byłej szkole parafialnej dla chłopców. Około 20 września 1945 roku pomieszczenia były przygotowane i rozpoczęto zapisy dzieci. 1 października nastąpiło otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej. Początkowo z powodu małej liczby dzieci i braku kadry utworzono klasy I, II, III oraz połączone w jeden komplet IV-VI. Liczba uczniów jednak systematycznie wzrastała. Do pracy w Szkole dołączyła nauczycielka Genowefa Wasilewska. Na początku 1946 roku we właściwym budynku Szkoły zlikwidowane zostały przez Rosyjską Wojskową Komendę Miasta magazyny wojskowe i 12 lutego 1946 roku obiekt przekazano władzom polskim. Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Bisztynka przystąpili do prac porządkowych budynku szkolnego. W marcu przybyła kolejna nauczycielka Halina Wasilewska, a od 3 września 1946 roku Władysław Lewandowski. W Szkole było 270 uczniów, w tym większość w wieku 18-20 lat. Warunki pracy były ciężkie, między innymi ze względu na brak polskich podręczników oraz pomocy dydaktycznych. W roku szkolnym 1948/49 w wyniku reformy Szkoła zmieniła nazwę na szkoła podstawowa. W 1950 roku w Szkole uczyło się 480 uczniów. Grono nauczycielskie zasilił m.in. Władysław Grabowski, Stanisław Bałdyga i W. Maszorka. Funkcję dyrektora Szkoły pełnił Władysław Lewandowski. W roku szkolnym 1953/54 nadano Szkole imię Hanki Sawickiej. Od 1 lipca 1973 roku funkcjonowała Zbiorcza Szkoła Gminna w Bisztynku z liczbą uczniów ponad 600. Zaadaptowano wówczas pomieszczenia strychowe dla potrzeb dydaktycznych, a w części z nich umieszczono bibliotekę szkolną. 23 maja 1976 roku w Szkole miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru. 10 października 1987 roku nastąpiło nadanie przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie miana Szkoły Grunwaldu. W połowie lat 90-tych w Szkole pracowało 42 nauczycieli w 32 oddziałach. Funkcjonowały klasy wyrównawcze, zatrudniony był pedagog szkolny, nauczano język angielski i język rosyjski. Od 1 września 2001 roku do obwodu sześcioklasowej Szkoły należą następujące miejscowości: Bisztynek (miasto i kolonia), Biegonity, Dąbrowa,Kokoszewo,Krzewina,Księżno,Lądek, Łędławki,Prosity,Sułowo,Warmiany,Winiec,Wozławki. 6 marca 2006 roku rozpoczęły się prace remontowo-budowlane obiektu szkolnego.


Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 roku.


Kadra pedagogiczna

Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Bisztynku jest Teresa Wołkowicz-Maciorowska.

Osiągnięcia

Uczniowie szkoły są laureatami olimpiad i konkursów przedmiotowych:

  • z języka polskiego - Maria Tomasik, Gabriela Żuk, Izabela Symanowicz (lata 80-te), Monika Zamkowska, Piotr Zawadzki, Iwona Podolecka, Aleksandra Podsiadło (lata 90-te) oraz Michał Buszkiewicz (2006r.). To zasługa również nauczycieli – Haliny Symanowicz , Danuty Garczyńskiej, Anny Wołuckiej i Jolanty Kanclerz;
  • z języka rosyjskiego – w latach osiemdziesiątych: Barbara Pyrczak, Marzena Sićko i Katarzyna Firlej. Opiekunem była Urszula Wieńska;
  • z geografii - Roman Kiliszewski, opiekun Teresa Wołkowicz-Maciorowska;
  • z matematyki – Bożena Zdanowicz, Kamil Maciorowski (1996r.), pod opieką Teresy Zielonki i Celiny Rutkowskiej; - w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” Kamil Maciorowski zajął IV miejsce w 1995r. i dwukrotnie I miejsce (1997 i 2000r.);
  • z fizyki – Mariusz i Piotr Dziawa oraz Ewa Matejunas (1987r.), opiekun Piotr Henrykowski.
  • sukcesów artystycznych (występy chóru szkolnego i teatru szkolnego „Kłobuk”, wystawy prac plastycznych)
  • osiągnięć sportowych: I miejsca w województwie w 1974 roku w piłce ręcznej dziewcząt, w 1978r. I miejsce w piłce siatkowej dziewcząt

W 2003 roku Szkoła zajęła III miejsce w województwie w Konkursie „Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo” organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Absolwenci

Do grona absolwentów Szkoły należy zaliczyć m.in. sportowców:Łukasza Tumicza, Piotra Subocza, Martę Barcewicz, Tomasza Borka.


Ciekawostki

Logo Policji Warmińsko-Mazurskiej maskotka – umundurowany bóbr to pomysł uczennicy Marty Grabowskiej.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956), Kraków 2011, s. 42.

http://spbisztynek.edupage.org/text3/?, 19.11.2013.

http://bisztynek.wm.pl/108796,Nowy-Patron-i-nowy-sztandar-Szkoly-Podstawowej-w-Bisztynku.html#axzz2nGbK8J4H, 12.12.2013.
--Maria.radziszewska (dyskusja) 14:36, 12 gru 2013 (CET)
Jarekc (dyskusja) 20:16, 15 lis 2013 (CET)