Szkoła Podstawowa w Bisztynku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Historia)
 
(Nie pokazano 85 wersji utworzonych przez 9 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Strona główna | Powrót do strony głównej]]
+
{{Szkolnictwo infobox  
-----
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku'''
Na tej stronie znajduje się szablon z kategorii '''"Szkolnictwo" (Szkolnictwo)'''. Poniżej szablonu przedstawiona jest wizualizacja.<br />
+
|Grafika          =  sp bisztynek.jpg
'''Uwaga: ''' Szablon w budowie.<br />
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły po modernizacji. Źródło: [http://spbisztynek.edupage.org/ www.spbisztynek.edupage.org] [12.12.2013]
<span style="color:red;font-weight:bold;">Uwaga: </span> szablon wymaga zatwierdzenia przez "Zarząd Projektu" oraz "CEiIK".
+
|Data_założenia  = 10 września 1945 r.
-----
+
|Podtyp_szkoły      = 
'''Poniżej przedstawiony jest kod szablonu'''
 
-----
 
<pre>
 
{{Poziomy_Szkolnictwa infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Powszechna w Bisztynku
 
|Grafika          =   
 
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  = 1o września 1945 roku
 
 
|Poziom_szkoły    = podstawowy
 
|Poziom_szkoły    = podstawowy
|Podtyp_szkoły    = .... oddziały
 
 
|Profil          =  
 
|Profil          =  
|Adres            = Biszynek p. bartoszycki
+
|Adres            = ul. Kolejowa 7, 11-230 Bisztynek  
|Patron          =  
 
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku''' – szkoła podstawowa w [[Bisztynek |Bisztynku]], w [[powiat bartoszycki |powiecie bartoszyckim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Teresa Wołkowicz-Maciorowska]]. <br/><br/>
<big>''' Szkoła Powszechna w Bisztynku '''</big> -1945 <br/>
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...
+
Szkołę w [[Bisztynek |Bisztynku]] zaczął organizować 10 września 1945 r. nauczyciel [[Jan Pikus]]. Przystąpił on do uporządkowania i zabezpieczenia budynku po byłej szkole parafialnej dla chłopców. Około 20 września 1945 r. pomieszczenia były przygotowane i rozpoczęto zapisy dzieci. Otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Bisztynku nastąpiło 1 października. Początkowo z powodu małej liczby dzieci i braku kadry utworzono klasy I–III oraz połączone w jeden komplet klasy IV-VI. Liczba uczniów jednak systematycznie wzrastała. Do pracy w szkole dołączyła nauczycielka [[Genowefa Wasilewska]]. Na początku 1946 r. Rosyjska Wojskowa Komenda Miasta zlikwidowała magazyny wojskowe mieszczące się we właściwym budynku szkoły i 12 lutego 1946 r. obiekt przekazano władzom polskim.  
<br/>
+
Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy [[Bisztynek |Bisztynka]] przystąpili do prac porządkowych w nowo przejętym budynku. W marcu przybyła kolejna nauczycielka, – [[Halina Wasilewska]] – a od 3 września 1946 r. – [[Władysław Lewandowski]]. Do szkoły uczęszczało wówczas 270 uczniów, większość w wieku 18–20 lat. Warunki pracy były ciężkie, m.in. ze względu na brak polskich podręczników oraz pomocy dydaktycznych.  
== Cele i zadania ==
 
...
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
...
 
<br/>
 
== Osiągnięcia ==
 
...
 
<br/>
 
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
...
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
<br/>
 
...
 
<br/>
 
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
W roku szkolnym 1948/1949 w wyniku reformy placówkę przekształcono w jedenastoletnią szkołę stopnia podstawowego. W 1950 r. w szkole uczyło się już 480 uczniów. Grono nauczycielskie zasilił m.in. [[Władysław Grabowski]], [[Stanisław Bałdyga]] i W. Maszorka. Funkcję dyrektora szkoły pełnił [[Władysław Lewandowski]]. W roku szkolnym 1953/1954 szkole nadano imię Hanki Sawickiej. Od 1 lipca 1973 r. placówka funkcjonowała jako zbiorcza szkoła gminna, w której naukę pobierało ponad 600 uczniów. Na potrzeby dydaktyczne zaadaptowano wówczas pomieszczenia strychowe, a w części z nich umieszczono bibliotekę szkolną. Dnia 23 maja 1976 r. w szkole odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru.
~~~~<br />
 
</pre>
 
-----
 
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
 
-----
 
{{Poziomy_Szkolnictwa infobox
 
|Nazwa_instytucji = 
 
|Grafika          = 
 
|Opis_grafiki    = 
 
|Data_zalozenia  = 
 
|Typ_szkoly      = 
 
|Poziom_szkoly    =
 
|Profil          =
 
|Adres            =
 
|Patron          = 
 
}}
 
 
 
<big>''' Szkoła Powszechna w Bisztynku '''</big> – 1945<br/>
 
== Historia ==
 
Szkoła Powszechna w Bisztynku zaczął organizować 10 września 1945 roku pierwszy nauczyciel Jan Pikus. Przystąpił on do uporządkowania i zabezpieczenia budynku obok kościoła po byłej szkole parafialnej dla chłopców. Około 20 września 1945 roku pomieszczenia były przygotowane i rozpoczęto zapisy dzieci. 1 października nastąpiło otwarcie szkoły. W związku z niewielką jeszcze liczbą dzieci i brakiem kadry utworzono klasy I, II, III oraz połączone w jeden komplet IV-VI.  
 
<br/>
 
  
== Cele i zadania ==
+
[[Kuratorium Oświaty w Olsztynie|Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie]] 10 października 1987 r. nadało placówce miano Szkoły Grunwaldu.  
Glównym zadaniem szkoły była organizacja systematycznej nauki szkolnej dla dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.
 
  
 +
W połowie lat 90. XX w. w 32 oddziałach szkolnych pracowało 42 nauczycieli. Funkcjonowały klasy wyrównawcze, zatrudniony był pedagog szkolny, nauczano języka angielskiego i rosyjskiego. Od 1 września 2001 r. do obwodu sześcioklasowej szkoły należą następujące miejscowości: [[Bisztynek]] (miasto i kolonia), [[Biegonity]], [[Dąbrowa (gmina Bisztynek)|Dąbrowa]], [[Kokoszewo]], [[Krzewina]], [[ Księżno]], [[Lądek]], [[Łędławki]],[[Prosity]], [[Sułowo]], [[Warmiany]], [[Winiec]], [[Wozławki]]. Od 6 marca 2006 r. rozpoczęły się prace remontowo-budowlane obiektu szkolnego.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Pierwszymi nauczycielami byli Michał Łyszczyński i Rozalia Łyszczyńska. W latach 1949 - 1982 funkcję dyrektora szkoły sprawował Wacław Zawierta.
+
Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku jest [[Teresa Wołkowicz-Maciorowska]].
 
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Osiągnięcia ==
 +
Uczniowie szkoły są laureatami olimpiad i konkursów:
 +
* z języka polskiego – Maria Tomasik, Gabriela Żuk, Izabela Symanowicz (lata 80.), Monika Zamkowska, Piotr Zawadzki, Iwona Podolecka, Aleksandra Podsiadło (lata 90.) oraz Michał Buszkiewicz (2006), do czego przyczyniły się nauczycielki: Halina Symanowicz, Danuta Garczyńska, Anna Wołucka i Jolanta Kanclerz
 +
* z języka rosyjskiego (latach 80.) – Barbara Pyrczak, Marzena Sićko i Katarzyna Firlej; opiekun: Urszula Wieńska
 +
* z geografii – Roman Kiliszewski; opiekun: Teresa Wołkowicz-Maciorowska
 +
* z matematyki – Bożena Zdanowicz, Kamil Maciorowski (1996), pod opieką Teresy Zielonki i Celiny Rutkowskiej; Kamil Maciorowski zajął ponadto IV miejsce (1995) i dwukrotnie I miejsce (1997, 2000) w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur"
 +
* z fizyki – Mariusz i Piotr Dziawa oraz Ewa Matejunas (1987), opiekun Piotr Henrykowski
 +
* artystycznych – występy chóru szkolnego i teatru szkolnego "Kłobuk", wystawy prac plastycznych
 +
* sportowych – I miejsce (1974) w województwie w piłce ręcznej dziewcząt oraz I miejsce (1978) w piłce siatkowej dziewcząt
  
== Osiągnięcia ==
+
W 2003 r. szkoła zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie "Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo", organizowanym przez [[Kuratorium Oświaty w Olsztynie]].  
Była to pierwsza szkoła utworzona w tym regionie po II wojnie światowej.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Absolwenci ==
 
== Absolwenci ==
Jednym z absolwentów szkoły jest Daniel Domoradzki, który w 2008 roku uzyskał mandat posła na Sejm Dzieci i Młodzieży i reprezentował tam województwo warmińsko-mazurskie.
+
Do grona absolwentów szkoły należą m.in. sportowcy: [[Łukasz Tumicz]], [[Piotr Subocz]], [[Marta Barcewicz]], [[Tomasz Borek]].  
 
<br/>
 
<br/>
 
+
== Ciekawostki ==  
== Ciekawostki ==
+
Umundurowany bóbr – maskotka warmińsko-mazurskiej policji – to pomysł uczennicy szkoły [[Marta Grabowska |Marty Grabowskiej]].
Budynek szkolny to trzypiętrowy obiekt wraz z salą gimnastyczną, który został wybudowany przez Niemców w 1932 roku. Przed II wojną mieściła się w nim szkoła powszechna i zawodowa z łączną liczbą uczniów ok. 700. Korzystano wówczas z dwunastu sal lekcyjnych, czterech mniejszych pomieszczeń, kąpieliska z prysznicami i łazienkami, auli oraz sali gimnastycznej z balkonem widokowym.
 
W czasie wojny w budynku szkolnym uruchomiono szpital polowy, zaś po jej zakończeniu – obóz dla niemieckich jeńców i magazyny wojskowe.  
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
# http://zsowydminy.mazury.edu.pl/cms/pl/index.php?Menu=2&Next=&Sub=&Expand=53, 19.11.2013.
+
''Nowy patron i nowy sztandar Szkoły Podstawowej w Bisztynku'', [http://bisztynek.wm.pl/108796,Nowy-Patron-i-nowy-sztandar-Szkoly-Podstawowej-w-Bisztynku.html#axzz2nGbK8J4H bisztynek.wm.pl] [12.12.2013]<br>
<br/>
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011. <br>
 +
[http://spbisztynek.edupage.org/text3/? Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku] [19.11.2013]
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat bartoszycki]]  
[[Użytkownik:Jarekc|Jarekc]] ([[Dyskusja użytkownika:Jarekc|dyskusja]]) 20:16, 15 lis 2013 (CET)<br />
+
[[Kategoria: Bisztynek (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 11:17, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku

Budynek szkoły po modernizacji. Źródło: www.spbisztynek.edupage.org [12.12.2013]
Budynek szkoły po modernizacji. Źródło: www.spbisztynek.edupage.org [12.12.2013]
Data założenia: 10 września 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. Kolejowa 7, 11-230 Bisztynek

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku – szkoła podstawowa w Bisztynku, w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Teresa Wołkowicz-Maciorowska.

Historia

Szkołę w Bisztynku zaczął organizować 10 września 1945 r. nauczyciel Jan Pikus. Przystąpił on do uporządkowania i zabezpieczenia budynku po byłej szkole parafialnej dla chłopców. Około 20 września 1945 r. pomieszczenia były przygotowane i rozpoczęto zapisy dzieci. Otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Bisztynku nastąpiło 1 października. Początkowo z powodu małej liczby dzieci i braku kadry utworzono klasy I–III oraz połączone w jeden komplet klasy IV-VI. Liczba uczniów jednak systematycznie wzrastała. Do pracy w szkole dołączyła nauczycielka Genowefa Wasilewska. Na początku 1946 r. Rosyjska Wojskowa Komenda Miasta zlikwidowała magazyny wojskowe mieszczące się we właściwym budynku szkoły i 12 lutego 1946 r. obiekt przekazano władzom polskim. Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Bisztynka przystąpili do prac porządkowych w nowo przejętym budynku. W marcu przybyła kolejna nauczycielka, – Halina Wasilewska – a od 3 września 1946 r. – Władysław Lewandowski. Do szkoły uczęszczało wówczas 270 uczniów, większość w wieku 18–20 lat. Warunki pracy były ciężkie, m.in. ze względu na brak polskich podręczników oraz pomocy dydaktycznych.

W roku szkolnym 1948/1949 w wyniku reformy placówkę przekształcono w jedenastoletnią szkołę stopnia podstawowego. W 1950 r. w szkole uczyło się już 480 uczniów. Grono nauczycielskie zasilił m.in. Władysław Grabowski, Stanisław Bałdyga i W. Maszorka. Funkcję dyrektora szkoły pełnił Władysław Lewandowski. W roku szkolnym 1953/1954 szkole nadano imię Hanki Sawickiej. Od 1 lipca 1973 r. placówka funkcjonowała jako zbiorcza szkoła gminna, w której naukę pobierało ponad 600 uczniów. Na potrzeby dydaktyczne zaadaptowano wówczas pomieszczenia strychowe, a w części z nich umieszczono bibliotekę szkolną. Dnia 23 maja 1976 r. w szkole odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru.

Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie 10 października 1987 r. nadało placówce miano Szkoły Grunwaldu.

W połowie lat 90. XX w. w 32 oddziałach szkolnych pracowało 42 nauczycieli. Funkcjonowały klasy wyrównawcze, zatrudniony był pedagog szkolny, nauczano języka angielskiego i rosyjskiego. Od 1 września 2001 r. do obwodu sześcioklasowej szkoły należą następujące miejscowości: Bisztynek (miasto i kolonia), Biegonity, Dąbrowa, Kokoszewo, Krzewina, Księżno, Lądek, Łędławki,Prosity, Sułowo, Warmiany, Winiec, Wozławki. Od 6 marca 2006 r. rozpoczęły się prace remontowo-budowlane obiektu szkolnego.

Kadra pedagogiczna

Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku jest Teresa Wołkowicz-Maciorowska.

Osiągnięcia

Uczniowie szkoły są laureatami olimpiad i konkursów:

  • z języka polskiego – Maria Tomasik, Gabriela Żuk, Izabela Symanowicz (lata 80.), Monika Zamkowska, Piotr Zawadzki, Iwona Podolecka, Aleksandra Podsiadło (lata 90.) oraz Michał Buszkiewicz (2006), do czego przyczyniły się nauczycielki: Halina Symanowicz, Danuta Garczyńska, Anna Wołucka i Jolanta Kanclerz
  • z języka rosyjskiego (latach 80.) – Barbara Pyrczak, Marzena Sićko i Katarzyna Firlej; opiekun: Urszula Wieńska
  • z geografii – Roman Kiliszewski; opiekun: Teresa Wołkowicz-Maciorowska
  • z matematyki – Bożena Zdanowicz, Kamil Maciorowski (1996), pod opieką Teresy Zielonki i Celiny Rutkowskiej; Kamil Maciorowski zajął ponadto IV miejsce (1995) i dwukrotnie I miejsce (1997, 2000) w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur"
  • z fizyki – Mariusz i Piotr Dziawa oraz Ewa Matejunas (1987), opiekun Piotr Henrykowski
  • artystycznych – występy chóru szkolnego i teatru szkolnego "Kłobuk", wystawy prac plastycznych
  • sportowych – I miejsce (1974) w województwie w piłce ręcznej dziewcząt oraz I miejsce (1978) w piłce siatkowej dziewcząt

W 2003 r. szkoła zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie "Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo", organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Absolwenci

Do grona absolwentów szkoły należą m.in. sportowcy: Łukasz Tumicz, Piotr Subocz, Marta Barcewicz, Tomasz Borek.

Ciekawostki

Umundurowany bóbr – maskotka warmińsko-mazurskiej policji – to pomysł uczennicy szkoły Marty Grabowskiej.

Bibliografia

Nowy patron i nowy sztandar Szkoły Podstawowej w Bisztynku, bisztynek.wm.pl [12.12.2013]
Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.
Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku [19.11.2013]