Jan Szolc: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 28: Linia 28:
  
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
Studiował w Akademii Krakowskiej. Po zdobyciu doktoratu na tejże uczelni, kontynuował naukę w Padwie i Rzymie.  
+
Studiował w Akademii Krakowskiej. Po doktoracie na tej uczelni kontynuował naukę w Padwie i Rzymie.  
 
<br/>
 
<br/>
  
=== Praca ===
+
=== Działalność ===
Od roku 1660 pełnił funkcję kanonika kolegiaty w [[Dobre Miasto|Dobrym Mieście]]. Był notariuszem i prałatem domowym biskupa warmińskiego [[Jan Stefan Wydżga|Jana Stefana Wydżgi]]. W 1665 roku Szolc otrzymał kanonię katedralną. Administrował w imieniu kapituły komornictwami melzackim i olsztyńskim (w latach 1672-1675). W 1669 roku duchowny udał się do Rzymu w celu przedłożenia sprawozdania o stanie diecezji warmińskiej. W czerwcu 1676 roku w czasie trwania sejmiku krajowego w [[Lidzbark Warmiński|Lidzbarku Warmińskim]] reprezentował i zastępował biskupa Jana Stefana Wydżgę. Dwa lata później zaczął pełnić funkcję kustosza kapituły. Natomiast na lata 1681-1688 przypada jego aktywność w roli wikariusza generalnego i oficjała.  
+
Od roku 1660 pełnił funkcję kanonika kolegiaty w [[Dobre Miasto|Dobrym Mieście]]. Był notariuszem i prałatem domowym biskupa warmińskiego [[Jan Stefan Wydżga|Jana Stefana Wydżgi]]. W 1665 roku Szolc otrzymał kanonię katedralną. Administrował w imieniu kapituły komornictwami melzackim i olsztyńskim (w latach 1672–1675). W 1669 roku udał się do Rzymu w celu przedłożenia sprawozdania o stanie diecezji warmińskiej. W czerwcu 1676 roku, w czasie trwania sejmiku krajowego w [[Lidzbark Warmiński|Lidzbarku Warmińskim]], reprezentował i zastępował biskupa Jana Stefana Wydżgę. Dwa lata później zaczął pełnić funkcję kustosza kapituły. Natomiast na lata 1681–1688 przypada jego aktywność w roli wikariusza generalnego i oficjała.  
<br/>
 
  
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
+
Dzięki swojego doświadczeniu i zaufaniu, jakim darzyli go zwierzchnicy, był wielokrotnie wyznaczany do pełnienia przeróżnych funkcji i reprezentowania stanowiska kapituły. Przykładowo, w 1680 roku został wyznaczony do przeprowadzenia wizytacji komornictwa melzackiego, sprawował także przez jakiś czas opiekę nad klasztorem w [[Barczewo|Barczewie]]. Wizytował kościoły w [[Elbląg|Elblągu]] i [[Królewiec|Królewcu]]. Był ponadto fundatorem stypendiów przeznaczonych dla [[Warmiacy|Warmiaków]]. 600 florenów z własnych dochodów przeznaczył na rzecz kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście. Na tym nie zakończyła się jego aktywność jako mecenasa i protektora. Ufundował także marmurowy ołtarz w kaplicy św. Jerzego znajdującej się we [[lkwim: Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku|fromborskiej katedrze]]. Prywatne środki przeznaczył również na beneficjum ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w [[lkwim:Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Butrynach|kościele w Butrynach]]. Kuria św. Michała Archanioła we Fromborku zawdzięczała mu natomiast swoją gruntowną przebudowę.
Jan Zachariasz Szolc za sprawą swojego doświadczenia i zaufania jakim darzyli go zwierzchnicy był wielokrotnie wyznaczany do pełnienia przeróżnych funkcji i reprezentowania stanowiska kapituły. I tak w 1680 roku został wyznaczony do przeprowadzenia wizytacji komornictwa melzackiego, sprawował także przez jakiś czas opiekę nad klasztorem w [[Barczewo|Barczewie]]. Wizytował również kościoły w [[Elbląg|Elblągu]] i Królewcu. Szolc był ponadto fundatorem stypendiów przeznaczonych dla Warmiaków. 600 florenów, pochodzących z własnych dochodów przeznaczył dla kapituły kolegiackiej w [[Dobre Miasto|Dobrym Mieście]]. Na tym nie zakończyła się jego aktywność jako mecenasa i protektora. Szolc ufundował także marmurowy ołtarz w kaplicy św. Jerzego znajdującej się we fromborskiej katedrze. Prywatne środki przeznaczył również na beneficjum ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w [[lkwim:Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Butrynach|kościele w Butrynach]]. Kuria św. Michała Archanioła we Fromborku zawdzięczała mu natomiast swoją gruntowną przebudowę.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia  ==
 
== Bibliografia  ==
 
Chłosta Jan, ''Słownik Warmii'', Olsztyn 2002.<br/>
 
Chłosta Jan, ''Słownik Warmii'', Olsztyn 2002.<br/>
Oracki Tadeusz, ''Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku'', t. II, Olsztyn 1988.
+
Oracki Tadeusz, ''Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku'', t. II, Olsztyn 1988.<br/>
  
[[Kategoria: Osoba|Szolc Jan]] [[Kategoria: Kościoły i wyznania]] [[Kategoria: Duchowni]] [[Kategoria:Duchowni katoliccy]]
+
[[Kategoria: Osoba|Szolc, Jan]] [[Kategoria:Duchowni rzymskokatoliccy|Szolc, Jan]] [[Kategoria: 1601-1700|Szolc, Jan]]

Wersja z 14:24, 9 sty 2015

Jan Zachariasz Szolc

Data i miejsce urodzenia 1630 r.
?
Data i miejsce śmierci 2 marca 1692 r.
Frombork
Zawód kanonik katedralny

Jan Zachariasz Szolc (ur. 1630 r. w ?, zm. 2 marca 1692 r. we Fromborku) – kanonik i kustosz kapituły katedralnej.

Życiorys

Pochodził z rodziny mieszczańskiej, która uzyskała tytuł szlachecki.

Szkoła i wykształcenie

Studiował w Akademii Krakowskiej. Po doktoracie na tej uczelni kontynuował naukę w Padwie i Rzymie.

Działalność

Od roku 1660 pełnił funkcję kanonika kolegiaty w Dobrym Mieście. Był notariuszem i prałatem domowym biskupa warmińskiego Jana Stefana Wydżgi. W 1665 roku Szolc otrzymał kanonię katedralną. Administrował w imieniu kapituły komornictwami melzackim i olsztyńskim (w latach 1672–1675). W 1669 roku udał się do Rzymu w celu przedłożenia sprawozdania o stanie diecezji warmińskiej. W czerwcu 1676 roku, w czasie trwania sejmiku krajowego w Lidzbarku Warmińskim, reprezentował i zastępował biskupa Jana Stefana Wydżgę. Dwa lata później zaczął pełnić funkcję kustosza kapituły. Natomiast na lata 1681–1688 przypada jego aktywność w roli wikariusza generalnego i oficjała.

Dzięki swojego doświadczeniu i zaufaniu, jakim darzyli go zwierzchnicy, był wielokrotnie wyznaczany do pełnienia przeróżnych funkcji i reprezentowania stanowiska kapituły. Przykładowo, w 1680 roku został wyznaczony do przeprowadzenia wizytacji komornictwa melzackiego, sprawował także przez jakiś czas opiekę nad klasztorem w Barczewie. Wizytował kościoły w Elblągu i Królewcu. Był ponadto fundatorem stypendiów przeznaczonych dla Warmiaków. 600 florenów z własnych dochodów przeznaczył na rzecz kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście. Na tym nie zakończyła się jego aktywność jako mecenasa i protektora. Ufundował także marmurowy ołtarz w kaplicy św. Jerzego znajdującej się we fromborskiej katedrze. Prywatne środki przeznaczył również na beneficjum ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w kościele w Butrynach. Kuria św. Michała Archanioła we Fromborku zawdzięczała mu natomiast swoją gruntowną przebudowę.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku, t. II, Olsztyn 1988.