Rezerwat Czarnówko

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 14:25, 26 cze 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Ciekawostki)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Czarnówko

Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Data utworzenia 2014
Powierzchnia 32,15 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Czarnówko : 0/0
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Czarnówko : 0/0
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Czarnówko

O rezerwacie

Rezerwat przyrody Czarnówko został utworzony w 2014 (Dz. Urz. Woj. Warm-Maz. z 2014 r., poz. 1280) w celu zachowania fragmentu borealnej świerczyny bagiennej, boru sosnowego bagiennego oraz torfowiska wysokiego ze stanowiskami rzadkich i zagrożonych gatunków roślin. Obszar chroniony znajduje się w obrębie Puszczy Rominckiej, na terenie gminy Gołdap i zajmuje powierzchnię 32,15 ha.


Rośliny

Na objętym ochroną obszarze występuje wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, w tym reliktów epoki lodowcowej. Rośnie tam manna litewska - trawa, której jedyne w kraju stanowisko stwierdzono w Puszczy Rominckiej. Obszar ten jest głównym miejscem występowania turzycy skąpokwiatowej w północno-wschodniej Polsce. Rosną tam również: turzyca szczupła, turzyca życicowa, fiołek torfowy, listera sercowata oraz widłak wroniec.

Ciekawostki

W pobliżu rezerwatu Czarnówko znajdują się już trzy inne: Rezerwat Boczki z dobrze zachowanymi zespołami grądów, świerczyn, łęgów, olsów i borów bagiennych, Rezerwat Czerwona Struga, w którym występuje cenna paproć pióropusznik strusi, oraz rezerwat torfowiskowy rezerwat Mechacz Wielki.

Linki zewnętrzne

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/nowy-rezerwat-przyrody-czarnowko/rnszt