Zofia Wojciechowska
Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Zofia Wojciechowska | |
| |
Źródło: Archiwum Instytutu Hortiterapii.
| |
Data i miejsce urodzenia | 23 września 1964 r. Mrągowo |
Zawód | hortiterapeutka, historyczka, dziennikarka, działaczka społeczna, florystka. |
Zofia Wojciechowska - (ur. 23 września 1964 w Mrągowie) – hortiterapeutka, historyczka, dziennikarka, działaczka społeczna, florystka, założycielka Instytutu Hortiterapii „Zielony Promień” w Mrągowie, prezes Stowarzyszenia „Zielone Dzieci”.
Spis treści
Życie prywatne
Zofia Wojciechowska urodziła się w rodzinie repatriantów z Wileńszczyzny, którzy po wojnie zamieszkali w Mrągowie na Mazurach.
Edukacja
- I Liceum Ogólnokształcące w Mrągowie (1979).
- studia na kierunku historia, specjalizacja: archiwistyka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1979-1983)
- studia podyplomowe z hortiterapii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (2014)
Praca
- 1992 - nauczycielka historii powszechnej i geografii w Liceum Zawodowym w Mrągowie.
- druga poł. lat 90 - rozpoczęcie działalności gospodarczej związanej z florystyką.
- właściciel firmy szkoleniowo-medialnej
- 2007-2012 - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Komunikacji Społecznej w Biurze Prasowym Światowego Forum Polonijnego (badanie opinii publicznej i analityka w zakresie tworzenia produktu lokalnego opartego na dziedzictwie kulturowym, samodzielne stanowisko do spraw negocjacji, tworzenie agencji reklamowej, kampanii społecznej, działania medialne, publikacje i prace dziennikarskie, public relations, działania PR w obszarach współpracy JST i NGO)
- 2009-2015 - dziennikarka w Radiu WNET
- 2010-2015 - lokalny inicjator społeczeństwa obywatelskiego w Fundacji na Rzecz Ekorozwoju - powiat mrągowski, olsztyński i ełcki - współpraca w ramach programu UE i NFOŚiGW - program LIFE
- 2012-2015 - kierownik na samodzielnym stanowisku Wydziału Instytutu Strategii i Rozwoju Intercharrette w Tarnowie (komunikacja społeczna w pracach nad rewitalizacją przestrzeni miast i gmin, przeprowadzanie analiz potrzeb społeczności lokalnych, promocja projektów, społeczne forum programów rewitalizacji, koordynacja turystyki zintegrowanej opartej na mobilnych narzędziach i multimedialnej informacji turystycznej)
- od 2013 - założycielka i prezeska Instytutu Hortiterapii „Zielony Promień” w Mrągowie - pierwszej w Polsce organizacji na rzecz popularyzacji ogrodoterapii oraz innowacji ekologicznych w ochronie środowiska. Instytut prowadzi seminaria, warsztaty, zajęcia oraz ćwiczenia w zakresie socjogrodnictwa i ekoflorystyki, a także organizuje przedsięwzięcia społeczne i edukacyjne związane z turystyką rehabilitacyjną w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Warmii i Mazur oraz etnobotanikę
- 2016 - nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku - Wydział Nauk Społecznych. Bezpieczeństwo zdrowia.
Działalność społeczna, edukacyjna i ekologiczna
- 2007 - rozpoczęcie organizacji akcji społecznych w celu zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na Mazurach oraz rozowju hortiterapii w Polsce, uruchomienie blogów tematycznych
- 2009 - rozpoczęcie działalności Stowarzyszenia „Zielone Dzieci”, które ma za zadanie rozwijanie przyrodolecznictwa i edukacji historii regionalnej, dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego.
- 2011 - rozpoczęcie kampanii społecznej na rzecz rozwoju świadomości ekologicznej, współpraca z Instytutem na Rzecz Ekorozwoju w zakresie programu Dobry Klimat dla Powiatów.
- 2011 - współorganizacja warmińsko-mazurskiej akcji wsparcia dla ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii pt. Polskie Tulipany dla japońskiej chryzantemy
- 2013 - utworzenie Instytutu Hortiterapii
- 2014 - I Horti Festiwal w Mrągowie.
- 2014 - realizacja projektu „Gadające dachówki” - we współpracy z prof. Stanisławem Czachorowskim - dyrektorem Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM - kreowanie innowacyjnych produktów i usług turystyki regionalnej, np. interaktywne dachówki malowane przez artystów zawierające kody QR
- 2015 - II Horti Festiwal w Mrągowie - "Hortiterapia w Programach Rewitalizacji Zielonych Obszarów Miasta"
- 2016 - uzyskanie wyróżnienia i prawa do korzystania ze znaku „Produkt Warmia Mazury” przez projekty „Mazury dla diabetyków” oraz „Gadające dachówki”
Działalność naukowa
- 2010 - rozpoczęcie pracy jako wykładowczyni Wszechnicy Ustawicznego Kształcenia w Węgorzewie, Mrągowskiego Uniwersytetu III Wieku oraz Akademii Seniorów Warmii i Mazur.
- 2013 - udział w pracach nad powołaniem nowego interdyscyplinarnego kierunku studiów licencjackich Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze na UWM.
- 2013 - inicjatorka pierwszego popularnonaukowego seminarium dotyczącego hortiterapii w programach społecznych w Mrągowie i Sądrach.
- 2014 - udział w utworzeniu nowych trzysemestralnych studiów podyplomowych "Hortiterapia"
- Działalność badawcza nad certyfikacją w turystyce przyrodniczej i rehabilitacyjnej przy współpracy z Polskim Centrum Badań i Certyfikacji
- 2016 - Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Giżycku - Wydział Nauk Społecznych. Bezpieczeństwo zdrowia.Uruchomienie studiów licencjackich i podyplomowych Hortiterapia na WSB.
- Hortiterapeuta - zawód przyszłości. Program badawczy CSR do przysposobienia zawodowego.
Działalność dziennikarska
- 2009-2015 - dziennikarka w internetowym Radiu Wnet - prowadzenie autorskiej audycji „Program Pomost”,
- redaktor Kresowego Serwisu Informacyjnego - funkcja społeczna
- współpraca z polonijnym kwartalnikiem "Rodacy" wydawanym na Syberii, "Nowym Dziennikiem" w Nowym Jorku (USA) oraz Polonią w RPA i redakcją Wiadomości Polonijne wydawane w Johannesburgu przez Zjednoczenie Polskie w RPA.
- Polska przedstawicielka Magazynu Polonia w Chicago, współpraca z radiem WPNA 1490 w USA i innymi polonijnymi mediami.
- Współpraca z mediami regionalnymi m.in. Gazetą Olsztyńską.
Działalność w turystyce lokalnej
- 2013 - członkini LOT Ziemia Mrągowska, propaguje ideę klasteringu na Mazurach, jest współtworczynią i animatorką Mazurskiego Klastra Turystycznego.
- Współzałożycielka Eko Klastra i członkini Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw w Polsce, współtwórczyni i członkini założyciel Klastra Archipelagi Kultury Warmii i Mazur.
Nagrody i wyróżnienia
- 2007 - Nagroda Zielonego Liścia im. Prof. Stefana Kozłowskiego - za działalność proekologiczną
- 2012 - Nagroda polsko-australijskiej Fundacji POLCUL - za ożywianie życia społeczno-kulturalnego, działalność charytatywną na terenie Mrągowa i pomoc polskim dzieciom z Syberii
- 2012 - Nagroda Ministra Ochrony Środowiska i kapituły Światowego Forum Mediów Polonijnych za tekst o tematyce ekologicznej „Klimat w głowie” w konkursie pt. Mądre wykorzystywanie zasobów przyrody,
- 2012 - Nagroda Rady Miasta Mrągowa - za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury
- 2013 - Nagroda im. Macieja Płażyńskiego w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne
- 2015 - tytuł Złoty Człowiek 2014 Warmii i Mazur - w kategorii Nauka i edukacja za projekt „Gadające dachówki”,
- 2015 - Duma Naszego Miasta - nagroda przyznana przez Hufiec ZHP im. Janusza Korczaka w Mrągowie
- 2015 - 3 Certyfikaty Produkt Warmia Mazury dla Instytutu Hortiterapii za najlepszy produkt i usługę dla programów: Ogrody Zdrowia - Hortiterapia, Cykliczne seminaria z zakresu hortiterapii i Zielona Akademia
- 2016: Tytuł Laureatki Złotej Dziesiątki Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur
- 2016 - 2 Certyfikaty Produkt Warmia Mazury dla Instytutu Hortiterapii za najlepszy produkt i usługę dla programów: "Mazury dla Diabetyków" i "Gadające Dachówki"
- 2016 - Konkurs "Żagle Warmii i Mazur", Wama Boss 2016 - wyróżnienie
- Tytuły: Latarnik Polski Cyfrowej oraz Przyjaciel: Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie i IP CZD w Warszawie, Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz Przedszkola Stokrotka w Mrągowie i Przedszkola im. Skrzata Borodzieja w Poznaniu
- Certyfikaty: Akademia PARP dla firm szkoleniowych, Blended Learning, Media społecznościowe w biznesie, Ekologiczny biznes, Akademia Współpracy JST – NGO, Konsultant Akademii Ekonomii Społecznej WAMA COOP, Animator Klastra - Współpraca sieciowa, Lider Programu Agroturystyka Przyjazna Naturze 2000, Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001.
- Nominacje: 2015 - Konkurs o Nagrodę i Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej Polskiej organizowany przez Marszałka Senatu RP.
Członkostwo w organizacjach
- Stowarzyszenie Florystów Polskich,
- Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
- Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych.
- Rada Kulturowego Dziedzictwa Niematerialnego na lata 2013-2018 Województwa Warmińsko Mazurskiego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
- Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM.
- Stowarzyszenie Wspólnota Polska,
- Stowarzyszenie Twórców Ludowych (członkini wspierająca).
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta (wiceprezes).
- Zespół do spraw rozwoju Ekonomii Społecznej w Powiecie mrągowskim.
Multimedia
Bibliografia
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Wojciechowska
- http://www.radiownet.pl/dziennikarze/wojciechowska
- http://hortiterapia.blogspot.com/p/blog-page.html
- http://www.uwm.edu.pl/ump/hortiterapia_w_programach_spo%C5%82ecznych.html
- http://gadajacedachowki.blogspot.com/p/o-projekcie.html
- Informacje nadesłane przez Zofię Wojciechowską.