Hildenbrandia rzeczna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hildenbrandia rzeczna

Hildenbrandia rivularis
(Liebm.) J. Agardh
Hildenbrandia rzeczna.Fot. David Perez. źródło: Commons Wikimedia [10.07.2014]
Hildenbrandia rzeczna.
Fot. David Perez. źródło: Commons Wikimedia [10.07.2014]
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada krasnorosty
Klasa krasnorosty właściwe (Florideophyceae)
Rząd hildenbrandiowce
Rodzina hildenbrandiowate
Rodzaj hildenbrandia
Gatunek hildenbrandia rzeczna
Synonimy

Hildenbrandia rzeczna (Hildebrandia rivularis (Liebm.) J. Agardh) – gatunek słodkowodnego krasnorostu z rodziny hildenbrandiowatych (Hildebrandiaceae), rzędu hildebrandiowców (Hildebrandiales).

Morfologia

Plecha jest w postaci płaskiej skorupy ściśle przylegającej do skalnego podłoża, co sprawia, że wygląda jak nalot. Rozrasta się promieniście, przybierając okrągławy, plackowaty kształt. Jest zbudowana z komórek ułożonych w ściśle ze sobą zrośniętych pionowych rzędach, słabo rozgałęziających się. Dolna warstwa plechy przylega do podłoża, nie tworząc chwytników. Górna warstwa plechy jest gładka. Barwę ma krwistoczerwoną (od różu po bordo), zimą z brązowawym odcieniem. Tetrasporangia umieszczone są w zagłębieniach konceptakli porozrzucanych po powierzchni plechy. Komórki w przybliżeniu są cylindrycznokuliste. W komórkach znajdują się pojedyncze chloroplasty. Komórki w różnych częściach plechy mają odmienne rozmiary, różniące się nawet dwukrotnie, zwłaszcza w przypadku rozgałęziania się.

Rozmieszczenie i ekologia

Jest to gatunek słodkowodny i kosmopolityczny. Występowanie hildenbrandii stwierdzono w większej części Europy, basenie Morza Karaibskiego, wschodniej Azji i wschodniej Australii.

W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach – głównie na Pomorzu, rzadziej w Beskidach, w centralnej Polsce prawie niespotykana. Jest typowa dla wartko płynących rzek o stosunkowo czystej wodzie. Skorupiasty kształt plechy sprawia, że mieści się ona w warstwie granicznej, gdzie prąd oddziałuje słabiej. Hildebrandia częściej porasta te części kamieni, które znajdują się od strony natarcia prądu.

Na Warmii i Mazurach gatunek ten spotykany jest m.in. w następujących rzekach: Kirsnie koło Dobrego Miasta, Wadągu w Lesie Miejskim Olsztyna, Łynie w rezerwacie Las Warmiński, Krutyni w Mazurskim Parku Krajobrazowym, Bludzi w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej oraz w rzece Ełk (Straduny).

Wartość użytkowa

W Polsce roślina ta objęta jest ochroną gatunkową od 2004 r. (jako jeden z trzech gatunków glonów spoza grupy ramienic). Gatunek został wpisany na Czerwoną listę glonów Polski ze statusem V – narażony.

Zobacz też

pl.wikipedia.org, Hildenbrandia rzeczna [22.05.2014]

Bibliografia

Żelazna-Wieczorek Joanna, Ziułkiewicz Maciej, Hildenbrandia rivularis (Rhodophyta) in Central Poland, "Acta Societatis Botanicorum Poloniae" 2008, nr 77, s. 41-777.
Wstępna ocena stanu poznania oraz zagrożenia bezkręgowców powiatu ełckiego. Raport zasobach i zagrożeniach w powiecie ełckim, red. Stanisław Czachorowski, Olsztyn 2003.