Józef Rusiecki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Rusiecki

Józef RusieckiŹródło: Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego [20.05.2014]
Józef Rusiecki
Źródło: Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego [20.05.2014]
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1947 r.
Bronikowo
Data śmierci 8 listopada 2000 r.
Miejsce spoczynku cmentarz komunalny w Olsztynie

Józef Rusiecki (ur. 12 marca 1947 r. w Bronikowie, zm. 8 listopada 2000 r.) – pedagog, rektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Był absolwentem Liceum Pedagogicznego w Lidzbarku Warmińskim oraz Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Magisterium obronił w 1975 r. W 1983 r. uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Praca

Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Technikum Ekonomicznym w Braniewie, a następnie w olsztyńskim kuratorium oświaty, gdzie awansował do stanowiska wicekuratora. Następnie był zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.

W 1990 r. założył Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GLOB, zajmujące się organizacją kursów i szkoleń oraz wypoczynku letniego i zimowego młodzieży. Był również inicjatorem powołania Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego (1994 r.) i Policealnego Studium Fizjoterapii i Informatyki w Olsztynie. W 1997 r. zainicjował powstanie niepaństwowej uczelni Olsztyńskiej Szkoły Wyższej i został jej pierwszym rektorem (1997–2000). Uczelnia początkowo prowadziła studia zawodowe na kierunku pedagogika, rozszerzając z czasem swoją ofertę.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Był działaczem Związku Harcerstwa Polskiego, instruktorem harcerskim, zastępcą komendanta Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP. Działał także w Polskim Towarzystwie Naukowym Kultury Fizycznej (kierował oddziałem olsztyńskim) oraz Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, w którym pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu wojewódzkiego.

Zginął w wypadku samochodowym, razem z profesorami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – pedagogiem Wiesławem Ciczkowskim (jednocześnie prorektorem Olsztyńskiej Szkoły Wyższej) i architektem Walerianem Wierzchowskim.

Jest autorem książki Nauczyciele okresu transformacji – próba diagnozy zawodu (1999 r.).

W 2001 został patronem Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. 19 marca, w dniu imienin Józefa Rusieckiego, w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego obchodzone jest święto patrona.

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Józef Rusiecki [22.12.2013]

Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego [22.12.2013]