Joachim Kokowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Joachim Kokowski

Data i miejsce urodzenia 1914 r.
Kleszczyn
Data i miejsce śmierci 1973 r.
Piła

Joachim Kokowski (ur. 3 września 1914 r. w Kleszczynie, zm. 28 marca 1973 r. w Pile) – nauczyciel szkół polskich w Niemczech, adwokat. Kierownik szkoły polskiej w Stanclewie. Po II wojnie światowej był nauczycielem w Olsztynie.

Życiorys

Urodził się w powiecie złotowskim jako syn Franciszka i Moniki. Pochodził z wielodzietnej rodziny chłopskiej o polskich tradycjach. We wrześniu 1939 r. został aresztowany i osadzony w obozie w Hohenbruch. Następnie przebywał w więzieniu policyjnym w Berlinie. W latach 1945–1953 mieszkał i pracował w Olsztynie.

Szkoła i wykształcenie

W latach 1929–1935 kształcił się w Seminarium Nauczycielskim w Rogoźnie Wielkopolskim. W 1938 r. zdał drugi egzamin pedagogiczny i zdobył kwalifikacje zawodowe. W 1950 r. ukończył studia w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Praca

Pracę nauczyciela tymczasowego rozpoczął w szkole w Skarszewkach. W październiku 1938 r. objął kierownictwo Katolickiej Szkole Polskiej w Stanclewie, w której pracował do 1 września 1939 r. Po wojnie powrócił do pracy pedagogicznej. Został nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie. Następnie uczył w Technikum Handlowym w Olsztynie. Od 1953 r. pracował jako adwokat w Pile.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Członek Związku Polaków w Niemczech i Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Niemczech. Angażował się w działalność kulturalno-oświatową. Prowadził chór mieszany.

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Złota Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Warmii i Mazur"

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.