Rezerwat Jezioro Gaudy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat Jezioro Gaudy

{{{Opis_zdjęcia}}}
Logo rezerwatu Jezioro Gaudy
Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 22 lutego 1957
Akt prawny utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 23 stycznia 1957 r. M.P. z 1957 r. Nr 14, poz. 105
Powierzchnia 332,53 (86% stanowią bagna) ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat Jezioro Gaudy
Rezerwat Jezioro Gaudy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat Jezioro Gaudy
Rezerwat Jezioro Gaudy
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat Jezioro Gaudy – rezerwat przyrody położony w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie iławskim, tuż przy granicy z województwem pomorskim. Administracyjnie należy do gminy Susz (droga wojewódzka 520, 521, trasa Susz – Dzierzgoń). Położony jest niecały km na wschód od wsi Kamieniec, 7 km na północ od miasta Susz, ok. 30 km w kierunku północno-zachodnim od miasta Iława. Utworzony w 1957 r. Rezerwat Jezioro Gaudy to azyl ptactwa wodnego i błotnego. Odnotowano tu 124 gatunki ptaków. Aż 43 z nich są wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Celem istnienia rezerwatu jest ochrona fauny, a także licznej tu roślinności torfowiskowej.

O rezerwacie

Rezerwat został utworzony w 1957 r. na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w celu ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodno-błotnego oraz zespołów roślinności torfowiskowej.

Jest raczej trudno dostępnym miejscem. Taflę jeziora można zobaczyć od strony wsi Rudniki oraz Kamieniec (obie miejscowości znajdują się na trasie szlaku przyrodniczo-historycznego zwanego Szlakiem Napoleońskim).

Na terenie rezerwatu nie wolno łowić ryb (od 1 marca do 30 września), wycinać roślinności oraz przebywać poza miejscami wyznaczonymi. Rezerwat znajduje się na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 Ostoja Iławska oraz na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Lasy Iławskie.

Fizjogeografia

Powierzchnia rezerwatu wynosi 332,53 ha. Obejmuje jezioro Gaudy (pow. 152 ha, dł. 2,5 km, szer. 1 km, głębokość max. 2 m) oraz przylegające do jeziora od strony wschodniej bagna. Jezioro jest zbiornikiem typowo morenowym. Jego linia brzegowa jest słabo rozwinięta, przeważnie porośnięta roślinnością szuwarową. Dno pokryte jest warstwą osadu o wielometrowej miąższości.

Fauna rezerwatu

Rezerwat znajduje się w obrębie ostoi ptaków o znaczeniu europejskim.

Wśród fauny występują: bąk, bocian czarny, podgorzałka, krakwa, cyranka, kania czarna, bielik, orlik krzykliwy, kropiątka, zielonka, mewa biała, rybitwa czarna i żuraw (w latach 80. XX w. notowano tu 2–3 tys. osobników, obecnie występuje kilkaset ptaków). Gaudy jesienią stają się jednym z największych w rejonie noclegowisk tego ptaka przygotowującego się do odlotu.

Ponadto można tu spotkać: rybołowa, orlika grubodziobego i krzykliwego, czaplę, jastrzębia, myszołowa, błotniaka, strumieniówkę, świerszczaka, sójkę, podróżniczka, gągoła (to jedyna polska kaczka gnieżdżąca się w dziuplach) słowika i wodnika. Wiele z nich jesienią gromadzi się na jeziorze, znajdując tu bezpieczne miejsce żerowania i odpoczynku.

Występują także wydry, łosie, jelenie, sarny i dziki. W 1998 r. w rezerwacie indukowano bobry, które osiedliły się zarówno w samym rezerwacie, jak i na jego obrzeżach, tworząc na tym terenie niewielkie rozlewiska.

Flora rezerwatu

Dobrze wykształcone są tu zespoły roślinności bagiennej: turzycowiska i trzcinowiska oraz rozległe olsy. Rosną tu wierzby, olsze i brzozy.

Galeria zdjęć

Bibliografia

Nadleśnictwo Susz [12.09.2013]
przyroda.mazury.pl [12.09.2013]