Swobodna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Swobodna

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Dobre Miasto
Liczba ludności (2010) 35
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Swobodna
Swobodna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Swobodna
Swobodna
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Swobodna (niem. Schwuben) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dobre Miasto. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w roku 2010 była zamieszkana przez 35 osób. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Elżbieta Rodak[1].

Położenie

Miejscowość jest położona w północnej części Pojezierza Olsztyńskiego, w odległości 6 km od Dobrego Miasta. Wieś jest usytuowana nad północno-wschodnim brzegiem jeziora Limajno.

Dzieje miejscowości

Swobodna powstała w XIV stuleciu. W drugiej połowie XIV wieku miejscowość znajdowała się po zarządem biskupa Jana Sorboma. Wieś, podobnie jak miejscowość Kłódka, znajdowała się w średniowieczu na obszarze terra Glotowia – pruskim terenie wchodzącym w skład wschodniej Pogezanii. Nazwa miejscowości ma bez wątpienia pruskie korzenie. W okresie wojen polsko-krzyżackich w XV wieku miejscowość została w znacznym stopniu zniszczona. Po 1945 roku Swobodna została zasiedlona przez przybyszy z Polski centralnej i Wileńszczyzny.

Gospodarka

Ze względu na położenie i walory przyrodnicze w Swobodnej i okolicach prężnie rozwija się baza turystyczna: wypożyczalnie sprzętu wodnego, mała gastronomia, baza noclegowa, gospodarstwa agroturystyczne.

Turystyka

W miejscowości istnieje

Przez Swobodną przebiega:

  • czerwony Szlak Kopernikowski o długości 236,7 km, przebieg trasy: Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark WarmińskiMingajnyPieniężno
  • szlak rowerowy o długości ok. 25 km, przebieg trasy: Dobre Miasto – Głotowo – Swobodna – jezioro Limajno – Cerkiewnik – Swobodna – Knopin – Dobre Miasto
  • szlak rowerowy o długości 20 km, przebieg trasy: Dobre Miasto – Głotowo – Swobodna – jezioro Limajno – Leśnictwo Chmury – Cerkiewnik – Swobodna – Knopin – Dobre Miasto

Zabytki

  • kapliczki przydrożne zlokalizowane w centrum i na peryferiach wsi

Multimedia

Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa

Przypisy

  1. bip.warmia.mazury.pl [10.10.2013]

Bibliografia

Jadwiszczak Andrzej S., Kisielew Kazimierz, Klimek Robert, Kosińska Teresa, Warmia znana i nieznana: Brąswałd, Barkweda, Kajny, Bukwałd, Cerkiewnik, Swobodna, Gady 2012.
Suchenek Zygmunt, Dobre Miasto: skrawek uroczej Warmii, Olsztyn 2011.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.12.2013]
domwarminski.pl [12.12.2013]