Rychliki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Nazwa)
Linia 11: Linia 11:
 
W skład sołectwa Rychliki poza samą wsią wchodzą jeszcze [[Barzyna]], [[Wopity]] i [[Grądowy Młyn]].
 
W skład sołectwa Rychliki poza samą wsią wchodzą jeszcze [[Barzyna]], [[Wopity]] i [[Grądowy Młyn]].
  
==Dzieje==  
+
==Dzieje==
 +
 
 +
Na dawnym terytorium pruskim wieś Reichenbach w 1310 lokowali komturowie [[Heinrich von Gera]] z Elbląga i Sieghard von Schwarzenburg z Dzierzgonia. Zasadźcą i pierwszym sołtysem został Hildebrandt. Istniał już wówczas drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. W 1315 wieś w całości przeszła pod kontrolę komturii elbląskiej. Wiadomo, że w 1385 istniał w Rychlikach młyn. Na pryeomie XIII i XIV wieku dochody ze wsi przekazano szpitalowi w [[Pasłęk]]u, potem Szpitalowi św. Ducha w Elblągu.
 +
 
 +
Z uwagi na znaczny procent ludności polskiej w okresie reformacji zadbano, by pastorzy znali język polski.
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Wersja z 15:02, 16 sty 2015

Rychliki (niem. Reichenbach) – wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, siedziba gminy. W 2012 wieś liczyła 715 mieszkańców, a funkcję sołtysa pełni Krzysztof Ryś.

Nazwa

Niemiecka nazwa Reichenbach prawdopodobnie nie ma podłoża topograficznego, lecz została przyniesiona przez osadników niemieckich. W polskich tłumaczeniu nazwa ta oznacza "bogaty potok", "zamożny potok"; historyk wsi Hermann Taube sugeruje, że teren należał do wyjątkowo bogatych w wodę pitną i temu wieś zawdzięcza nazwę. W pierwszych latach po 1945 usiłowano zaadaptować jako nazwę polskie tłumaczenie (jako Zamożne, potem jako Potok), ale nie przyjęło się to i w 1948 wieś otrzymała nazwę Rychliki.

Położenie

Wieś leży na zachodzie województwa warmińsko-mazurskiego, a przed 1998 wchodziła w skład województwa elbląskiego. Odległość z Rychlik do Elbląga wynosi 29 km, a do stolicy województwa Olsztyna – 93 km.

W skład sołectwa Rychliki poza samą wsią wchodzą jeszcze Barzyna, Wopity i Grądowy Młyn.

Dzieje

Na dawnym terytorium pruskim wieś Reichenbach w 1310 lokowali komturowie Heinrich von Gera z Elbląga i Sieghard von Schwarzenburg z Dzierzgonia. Zasadźcą i pierwszym sołtysem został Hildebrandt. Istniał już wówczas drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. W 1315 wieś w całości przeszła pod kontrolę komturii elbląskiej. Wiadomo, że w 1385 istniał w Rychlikach młyn. Na pryeomie XIII i XIV wieku dochody ze wsi przekazano szpitalowi w Pasłęku, potem Szpitalowi św. Ducha w Elblągu.

Z uwagi na znaczny procent ludności polskiej w okresie reformacji zadbano, by pastorzy znali język polski.

Bibliografia