Inteligentne specjalizacje: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Wprowadzenie)
Linia 5: Linia 5:
  
 
Podczas aktualizacji [[strategia rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego|strategii rozwoju województwa]] w 2013 r. przyjęto istnienie w regionie trzech inteligentnych specjalizacji, tj. (tab.):
 
Podczas aktualizacji [[strategia rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego|strategii rozwoju województwa]] w 2013 r. przyjęto istnienie w regionie trzech inteligentnych specjalizacji, tj. (tab.):
#ekonomia wody,  
+
#Ekonomia wody,  
#żywność wysokiej jakości,
+
#Żywność wysokiej jakości,
#drewno i meblarstwo.
+
#Drewno i meblarstwo.
  
 
{|class="wikitable"
 
{|class="wikitable"
Linia 48: Linia 48:
 
|}
 
|}
 
''Źródło'': [http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykuly/72/strategia-2025.html ''Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do 2025 r.'']
 
''Źródło'': [http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykuly/72/strategia-2025.html ''Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do 2025 r.'']
 
  
 
== Ekonomia wody ==
 
== Ekonomia wody ==

Wersja z 11:57, 23 kwi 2014

Inteligentna specjalizacja (IS) to proces polegający na wyborze dziedzin gospodarki i nauki, które są najistotniejsze z punktu widzenia potencjału regionu oraz ukierunkowania na nie interwencji mającej na celu radykalny rozwój województwa poprzez wzrost innowacyjności gospodarki na bazie absorpcji wyników badań. IS nie jest strategią rozwoju branży gospodarki tylko specjalizacją regionu w dziedzinie B+R+I w określonym obszarze[1]. W województwie warmińsko-mazurskim są trzy specjalizacje, tj.: Ekonomia wody, drewno i meblarstwo, Żywność wysokiej jakości.

Wprowadzenie

Podczas aktualizacji strategii rozwoju województwa w 2013 r. przyjęto istnienie w regionie trzech inteligentnych specjalizacji, tj. (tab.):

  1. Ekonomia wody,
  2. Żywność wysokiej jakości,
  3. Drewno i meblarstwo.
Tabela. Inteligentne specjalizacje w woj. warmińsko-mazurskim (przykładowe elementy)
ekonomia wody żywność wysokiej jakości drewno i meblarstwo
sporty wodne produkcja maszyn dla rolnictwa usługi projektowe
transport wodny produkcja żywności nieprzetworzonej przetwórstwo i sprzedaż drewna
produkcja maszyn nauka i IOB produkcja mebli
produkcja jachtów i łodzi przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów porolniczych produkcja innych wyrobów stolarskich
nauka i IOB produkcja i usługi na rzecz hodowli zwierząt nauka i IOB
środowisko przyrodnicze i jego ochrona chów i hodowla ryb oraz zwierząt naprawa i konserwacja
przemysł rolno-spożywczy przetwórstwo spożywcze
zakwaterowanie i odnowa biologiczna

Źródło: Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do 2025 r.

Ekonomia wody

Specjalizacja Ekonomia wody bazuje na największych w Polsce zasobach wód powierzchniowych. Stanowią one ok. 20% powierzchni województwa, co daje pierwsze miejsce w kraju. Wokół jezior i rzek rozwinęła się turystyka oraz szereg rodzajów działalności, które mają również duży potencjał innowacyjny. Warmia i Mazury są znane z produkcji jachtów, łodzi (np. Delphia Yachts z Olecka znajduje się w czołówce polskich producentów jachtów żaglowych – rocznie produkuje ponad 150 jachtów żaglowych i 1000 motorowych, które trafiają głównie na rynki Europy Zachodniej), a także usług związanych z tą branżą. Istotnym czynnikiem rozwoju specjalizacji jest silna pozycja zaplecza naukowego w obszarze produkcji żywności, które powinno być wsparte współpracą z producentami maszyn i urządzeń (wydziały techniczne). Rozwój specjalizacji wychodzi naprzeciw potrzebom ochrony środowiska, w czym region chce uzyskać znaczenie międzynarodowe. Do przykładowych elementów specjalizacji zaliczono:

  • sporty wodne (a w tym m.in.: organizacja imprez sportowych (regaty, obozy żeglarskie), szkoły nauki pływania, szkolenia żeglarskie, nauka windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, ślizgi na bojerach, sprzedaż sprzętu wodnego, wypożyczalnie sprzętu wodnego, usługi sternicze, czartery jachtów i łodzi);
  • transport wodny (a w tym m.in.: rejsy pasażerskie, transport wodny towarów, transport łodzi i jachtów);
  • produkcja jachtów i łodzi (a w tym m.in.: produkcja jachtów i łodzi motorowych, usługi szkutnicze, produkcja żagli);
  • produkcja maszyn (a w tym m.in.: produkcja maszyn do cięcia wodą, produkcja turbin i elementów do przemysłu stoczniowego i okrętowego);
  • nauka i IOB (a w tym m.in.: uczelnie wyższe - edukacja i badania, szkoły tematyczne, instytuty i laboratoria, agencje, organizacje, stowarzyszenia, klastry);
  • środowisko przyrodnicze i jego ochrona (a w tym m.in.: hydroelektrownie: wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucja i handel, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, rekultywacja jezior, infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna, pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody, recycling i

utylizacja odpadów);

  • przemysł rolno-spożywczy (a w tym m.in.: hodowla ryb i innych organizmów wodnych, przetwarzanie i konserwowanie ryb, produkcja soków, piwa i innych napojów, połów ryb);
  • zakwaterowanie i odnowa biologiczna (a w tym m.in.: hotele, obiekty spa i wellnes, parki wodne i aquasfery, uzdrowiska).


Żywność wysokiej jakości

Specjalizacja Żywność wysokiej jakości bazuje na silnej pozycji rolnictwa w regionie (jeden z najwyższych wskaźników produktywności w Polsce). Ponadto, opiera się ona na przemyśle rolno-spożywczym, dynamicznym rozwoju rolnictwa lokalnego i tradycyjnym przetwórstwie żywności opartej o regionalne surowce i krótkie łańcuchy sprzedaży oraz produkcji żywności o projektowanych funkcjach. Odpowiada także na potrzeby konsumentów związane z promowanym zdrowym stylem życia.

W woj. warmińsko-mazurskim działa ok. 26 tys. małych i średnich gospodarstw dostarczających żywność naturalną, tradycyjną i ekologiczną na bazie własnych surowców. Sieć rozwija się coraz dynamicznej – obecnie co jedenaste gospodarstwo ekologiczne w Polsce znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim (drugie miejsce w kraju), a blisko 15% upraw rolnych, objętych systemem kontroli w rolnictwie ekologicznym. Z ekologicznych bogactw Warmii i Mazur czerpią firmy produkujące artykuły spożywcze i napoje – w regionie działa ich aż 900 (5% w skali całego kraju). Firmy te przodują w przetwarzaniu i konserwowaniu ryb i mięsa, produkcji wyrobów z mięsa, produkcji wyrobów mleczarskich, przetwórstwie owoców i warzyw, produkcji soków i innych napojów, produkcji wyrobów piekarskich, wyrobów cukierniczych oraz napojów alkoholowych i piwa.

Wśród największych inwestorów z branży spożywczej, którzy zainwestowali na Warmii i Mazurach wymienić można m.in.: Smithfield Food (amerykański producent mięsa) (Morliny-Ełk, Ekodrob Iława) oraz Heineken (holenderski browar). Działają tu ponadto Indykpol (Olsztyn, producent mięsa i przetworów indyczych), Mazurskie Miody (wyroby pochodzenia pszczelego), grupa Polmlek (producent mleka i wyrobów mleczarskich) oraz Tymbark (producent soków i napojów niegazowanych).

Wokół produkcji żywności region rozwinął bardzo silną specjalizację naukową, w której osiąga obecnie znaczące sukcesy międzynarodowe, która jest jednocześnie zapleczem badawczo-naukowym dla pojedynczych firm i klastrów. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (największej uczelni w regionie) kształcą się przyszli technolodzy żywności, w Olsztynie działa także Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, z czołowych instytucji naukowych z regionu Warmii i Mazur.

Potwierdzeniem wysokiej jakości regionalnej żywności są certyfikaty Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – otrzymują je restauracje i producenci, oferujący lokalne i regionalne produkty i potrawy, promujący lokalne zwyczaje i tradycyjną kulturę jedzenia. Woj. warmińsko-mazurskie jako pierwsze w Polsce przystąpiło do europejskiej sieci. Pełne członkostwo uzyskało w 2005 r. pod nazwą Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury i Powiśle. Obecnie do regionalnej sieci należy ponad 140 przedsiębiorstw.

Drewno i meblarstwo

Ze względu na dużą powierzchnię lasów (prawie 1/3 powierzchni województwa) w regionie rozwinęło się przetwórstwo i obróbka drewna. Meblarstwo i szerokie wykorzystanie drewna rozwijało się tu jeszcze przed transformacją w 1989 r. Obecnie o sile branży związanej z meblarstwem i przemysłem drzewnym stanowią chociażby liczby: produkcją mebli zajmuje się ponad 1,1 tys. firm, w których pracuje ponad 12 tys. ludzi, co daje nam najwyższy wskaźnik w Europie; produkcja arkuszy fornirowanych, produkcja sklejek, płyt laminowanych, wiórowych oraz desek daje trzecie miejsce wśród regionów Unii Europejskiej, produkcją pozostałych wyrobów z drewna oraz produkcją wyrobów z korka, słomy i materiałów do wyplatania zajmuje się 1450 podmiotów, co daje czwartą lokatę wśród regionów UE, leśnictwem i pozyskiwaniem drewna zajmuje się ponad 1,1 tys. firm (siódme miejsce w UE), natomiast produkcja opakowań drewnianych daje 8 miejsce wśród państw Unii.

Region posiada znaczące kompetencje w zakresie dostarczania surowców i półproduktów, ale przede wszystkim zlokalizowane są tu fabryki dostarczające produkty finalne. Ważnym elementem budowy specjalizacji będzie dalszy rozwój usług projektowych oraz budowanie marki województwa.

Bibliografia

http://www.warmia.mazury.pl/przedsiebiorczosc/drewno-i-meblarstwo (dostęp 19.12.2013)

http://www.warmia.mazury.pl/przedsiebiorczosc/ekonomia-wody (dostęp 19.12.2013)

http://www.warmia.mazury.pl/przedsiebiorczosc/zywnosc-wysokiej-jakosci (dostęp 19.12.2013)

Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do 2025 r.

Wojarska M., Zabielska I. Identyfikacja regionalnych smart specialisation - diagnoza i ocena. W: Dynamika, cele i polityka zintegrowanego rozwoju regionów. Aspekty teoretyczne i zarządzanie w przestrzeni. Red. W. M. Gaczek 2013. Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, s. 285-299

Przypisy

  1. Wojarska M., Zabielska I. Identyfikacja regionalnych smart specialisation - diagnoza i ocena. W: Dynamika, cele i polityka zintegrowanego rozwoju regionów. Aspekty teoretyczne i zarządzanie w przestrzeni. Red. W. M. Gaczek 2013. Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, s. 285-299