Edward Nadratowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Nadratowski

Źródło: Archiwum rodzinne
Źródło: Archiwum rodzinne
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1929 r.
Lipowiec (pow. Mława)
Data i miejsce śmierci 3 listopada 1990 r.
Malinowo (pow. Działdowo)
Zawód nauczyciel i dyrektor szkoły rolniczej, działacz społeczny

Edward Nadratowski - (ur. 4 grudnia 1929 r. w Lipowcu - zm. 3 listopada 1990 r. w Malinowie) - nauczyciel i dyrektor szkoły rolniczej, działacz społeczny.


Biografia i działalność zawodowa

Urodził się 4 grudnia 1929 r. w Lipowcu, powiat mławski, w rodzinie chłopskiej. W czasie okupacji jego ojciec partyzant Batalionów Chłopskich ukrywał się, wobec czego już od młodzieńczych lat Edward prowadził z matką rodzinne gospodarstwo. Po wojnie uczył się w szkołach rolniczych.

Był absolwentem:

  • Liceum Rolniczego w Dąbrowie Zduńskiej (1950),
  • Wydziału Rolniczego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie - pierwszy stopień studiów (1957),
  • Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW w Warszawie, II stopień studiów w zakresie pedagogiki rolniczej (1973).

Po maturze w 1950 roku został skierowany do pracy Zespole Liceów Rolniczych w Karolewie k/Kętrzyna na stanowisko nauczyciela przedmiotów zawodowych.

W roku 1952 przeniesiony do Technikum Rolniczo-Łąkarskiego w Lidzbarku Warmińskim.

Po dwóch latach został przeniesiony ponownie do Karolewa. Zawarł związek małżeński z Heleną Wodyńską rozpoczynającą po studiach pracę w tamtejszym Zespole Techników Rolniczych.

W roku 1958 Helena i Edward Nadratowscy zostali przeniesieni do Technikum Rolniczego w Białej Piskiej.

W roku 1959 Edward odbył półroczną praktykę rolniczą w Danii. Praktyki te były wówczas organizowane przez Związek Młodzieży Wiejskiej. Poza pracą w gospodarstwie rolnym miał możliwość zapoznania się z organizacją rolnictwa w tym kraju i działalnością samorządu rolniczego. Uczestniczył też w wystawach i pokazach rolniczych.

W marcu 1960 r. Nadratowscy otrzymują zadanie zorganizowania Zasadniczej Szkoły Rolniczej o specjalności "wiejskie gospodarstwo domowe" w Malinowie k/Działdowa, w której Edward objął funkcję dyrektora. Szkoła o tym profilu istniała tam już w latach 30-tych XX wieku w II RP, w ówczesnym województwie pomorskim. W budynku szkolnym zbudowanym w 1930 r. był również internat i mieszkania dla nauczycieli. Pod kierownictwem Edwarda Nadratowskiego nastąpił rozwój tej szkoły i rozbudowa obiektu. Zbudowano m.in. internat oraz dwa niewielkie bloki mieszkalne, dzięki czemu można było uruchomić następne kierunki rolniczego kształcenia na poziomie zasadniczym, a w latach 70-tych również na poziomie technikum. W roku 1977 powołano Zespół Szkół Rolniczych. W rozwój tej szkoły Edward Nadratowski włożył wiele energii, pełne zaangażowanie i wiele pracy wynikającej nie tylko z obowiązków dyrektora. Odbiło się to na jego stanie zdrowia.

W roku 1980 zrezygnował ze stanowiska dyrektora i objął stanowisko wizytatora metodyka produkcji roślinnej w ówczesnym województwie ciechanowskim. Znając dogłębnie teoretyczne i praktycznie rolnictwo służył kompetentną pomocą dydaktyczną zwłaszcza młodym nauczycielom.

W roku 1985 przeszedł na emeryturę. Pracował potem jeszcze na części etatu.

Zmarł nagle 3 listopada 1990 roku w Malinowie.

Całe dorosłe życie poświęcał w miarę czasowych możliwości działalności społecznej służącej rozwojowi i unowocześnianiu rolnictwa. Polityczne związany był z ruchem ludowym. W latach osiemdziesiątych będąc członkiem władz naczelnych ZSL bardzo angażował się odrodzenie tego ruchu i powstanie PSL.


Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi(1972,
  • Złoty Krzyż Zasługi (1978),
  • Odznaka Zasłużony Pracownik Rolnictwa (1978),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984).

Bibliografia

  1. lidzbark-rolnicza.pl
  2. Życiorys (rękopis) opracowany przez żonę Helenę Nadratowską.

Hasło opracował Apolinary Zapisek.