Dzień św. Józefa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 17:12, 30 cze 2014 autorstwa Emzet (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{EWiM Obyczaje infobox |Nazwa = Dzień św. Józefa |zdjecie = Pole-obowiązkowe |opis zdjecia = Pole-obowiązkowe |d...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzień św. Józefa

Pole-obowiązkowePole-obowiązkowe
Dzień Pole-obowiązkowe

Nazwa ...


Etymologia

...

Zwyczaje na Warmii i Mazurach

Dzień św. Józefa - 19 marca; patron rzemieślników i rodzin, którego kult na Warmii zakorzenił się głęboko. Większość kościołów posiadała obrazy w jego podobizną lub poświęcone mu ołtarze. W 1811 roku w Kolnie w pobliżu Biskupca powstało bractwo Świętego Józefa. Jego odpowiednik działał również we Fromborku. Fromborskie bractwo niosło pomoc swoim członkom przy pogrzebach. W Dobrym Mieście założycielem bractwa był wielki piewca kultu świętego Józefa ksiądz Eustachy Kreczmer. Kolejne bractwa powstawały w Lidzbarku Warmińskim (1687),Pieniężnie (1699), Długoborze (1741), Olsztynie (1701), Ramsowie (1752), Tolkmicku (1894). Założyciel olsztyńskiego zrzeszenia kanonik kapituły katedralnej Jan Kunigk ufundował ołtarz Świętego Józefa w dzisiejszej współkatedrze oraz adoptował beneficjum bractwa. W Rzymie udało mu się uzyskać odpusty zupełne w dzień wstąpienia do stowarzyszenia, podbnie jak w dzień patrona oraz w dniu śmierci. Głównym celem olsztyńskiego bractwa było spopularyzowanie kultu, odmawianie modlitw za umierających, pochówek ubogich oraz troska o sieroty.

8 grudnia 1870 roku papież Pius IX ogłosił Świętego Józefa patronem całego Kościoła. Świątynie pod jego wezwaniem powstały w Opaleńcu, Kobułtach, Stanclewie. Figura świętego od końca XIX wieku zaczęła coraz częściej pojawiać się w kapliczkach przydrożnych.

1 czerwca 1891 roku w Butrynach założono Katolickie Towarzystwo Ludowe pw. Świętego Józefa. Patron zadomowił się również w warmińskich przysłowiach ludowych: Święty Józef wiezie się trway worek, ale czasem zasmuci, bo śniegiem przyrzuci.



Wierzenia

...

Symbole

...

Znaczenie

...


Obyczaje-Opis-Ryzunku


Bibliografia

  1. Barczewski Walenty, Kiermasy na Warmii i inne pisma wybrane, Olsztyn 1984.
  2. Chłosta Jan, Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii, Olsztyn 2009.
  3. Zientara-Malewska Maria, O różnych kłobukach, skarbach i zaklętych zamkach. Baśnie i legendy warmińskie, wybór i opracowanie Jan Chłosta, Olsztyn 2008.

Przypisy

<references>


Zobacz też

...