Purda: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 66: Linia 66:
  
 
==Kultura==
 
==Kultura==
W Purdzie zorganizowano warsztaty tańców tradycyjnych w ramach [[lkwim:Laboratorium Tradycji | Laboratorium Tradycji]], będącego częścią [[lkwim: Festiwal „Atlantyda Północy”
+
W Purdzie zorganizowano warsztaty tańców tradycyjnych w ramach [[lkwim:Laboratorium Tradycji | Laboratorium Tradycji]], będącego częścią [[lkwim:Festiwal „Atlantyda Północy” |Festiwalu „Atlantyda Północy”]]. Mieszkańcy gminy brali również udział w konkursie fotograficznym [[lkwim:Jesienna impresja z powiatu olsztyńskiego |"Jesienna impresja z powiatu olsztyńskiego"]]. Urząd Gminy Purda był jednym ze współorganizatorów kilku edycji [[lkwim:Olsztyńskie Lato Artystyczne |Olsztyńskiego Lata Artystycznego]] (m.in. w latach [[lkwim:Olsztyńskie Lato Artystyczne 2008 |2008], [[lkwim:Olsztyńskie Lato Artystyczne 2009 |2009], [[lkwim:Olsztyńskie Lato Artystyczne 2010 |2010]]).
| Festiwalu „Atlantyda Północy”]]. Mieszkańcy gminy brali również udział w konkursie fotograficznym [[lkwim:Jesienna impresja z powiatu olsztyńskiego |Jesienna impresja z powiatu olsztyńskiego]].
+
 
 +
<br/>
 +
 
 +
== Religia ==
 +
We wsi znajduje się siedziba lokalnej [[Parafii pw. św. Michała Archanioła w Purdzie Wielkiej |parafii rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła]]. Wieś i gmina znajdują się także na terenie [[Parafia greckokatolicka pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Olsztynie |parafii greckokatolickiej pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Olsztynie]].
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 74: Linia 78:
 
*[[lkwim:Edward Cyfus |Edward Cyfus]] (ur. 1949) – gawędziarz, popularyzator gwary i kultury warmińskiej, pisarz, muzyk.
 
*[[lkwim:Edward Cyfus |Edward Cyfus]] (ur. 1949) – gawędziarz, popularyzator gwary i kultury warmińskiej, pisarz, muzyk.
 
*[[Jan Jabłoński]] - duchowny katolicki, współautor modlitewnika polskiego, redaktor polskiego pisma ''Warmiak'', w latach 1892-1902 był proboszczem w Purdzie.   
 
*[[Jan Jabłoński]] - duchowny katolicki, współautor modlitewnika polskiego, redaktor polskiego pisma ''Warmiak'', w latach 1892-1902 był proboszczem w Purdzie.   
 +
*[[lkwim:Maria Kensbok |Maria Kensbok]] (1917-2013) - propagatorka polskości na Warmii, wychowawczyni przedszkolna, działaczka harcerska, działaczka Związku Polaków w Niemczech
  
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 09:29, 19 sie 2014

Purda

Purda
Purda
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Purda
Liczba ludności (2010) 751 (łącznie Purda, Zapurdka)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Purda
Purda
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Purda
Purda
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Purda (niem. Gross Purden) – wieś gminna położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Purda, siedziba władz gminy. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 751 mieszkańców (łącznie Purda, Zapurdka). Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Halina Baranowska[1].


Położenie

Wieś położona jest na Pojezierzu Olsztyńskim, 20 km na południowy wschód od Olsztyna.

Dzieje miejscowości

Wieś została założona przez kapitułę warmińską w głębi puszczy na mocy przywileju lokacyjnego z 1384 roku. Odbiorcą nadania był zasadźca Johannes von Rozergenaw. Staropruska nazwa osady została zapożyczona od funkcjonującej tu wcześniej nazwy Jeziora Purda, podobnie jak nazwa lokowanej dziesięć lat wcześniej osady pszczelarskiej Purdka, właściwie Mała Purda. Z czasem dla odróżnienia zaistniała potrzeba dodania do nazwy Purda przymiotnika Wielka.

W swym przywileju lokacyjnym Purda otrzymała 70 łanów, a więc więcej niż jakakolwiek w tej okolicy. Cały ten obszar był zalesiony. W przywileju nie wspomniano o budowie kościoła, jednak w 1419 roku pojawił się proboszcz, a zatem prawdopodobnie ok. 1400 roku zbudowano pierwszą drewnianą świątynię. W 1503 roku został odnowiony przywilej lokacyjny, w którym pojawiła się już informacja o łanach przeznaczonych na uposażenie kościoła. W tym czasie w Purdzie mieszkało pięciu pszczelarzy.

Na początku wojny trzynastoletniej Purda została zniszczona przez Krzyżaków. Nowy murowany kościół został wzniesiony w 2. połowie XV wieku. Świątynia została rozbudowana i konsekrowana w 1580 roku przez biskupa Marcina Kromera.

W zakończeniu wojny polsko-krzyżackiej z lat 1519-1521, do Purdy masowo zaczęli napływać polscy osadnicy z obszaru Mazowsza. Kościół kierowany był przez polskich proboszczów. W 1582 roku proboszczem był Marcin Kołakowski. Jako nauczyciel szkoły parafialnej pracował niejaki Kilian z Chorzel. W 1590 roku Bartłomiej Grabowski wybudował młyn na rzece Kośnie.

W 1656 roku Purda miała dwóch sołtysów, składała się z 22 gospodarstw chłopskich i 2 karczem. Według danych z lat 1750-1787 jedna karczma należała do Antoniego Badyńskiego - właściciela majątku w Marunach, Pajtunach, Wałach,a następnie do jego syna Jana Zygmunta. Według spisu majątkowego przygotowanego po zaborze Warmii przez Prusy, Purda składała się z 32 gospodarstw chłopskich, a parafia posiadała 5 łanów ziemi. We wsi pracował kowal, krawiec, garncarz, szewc, kołodziej. W 1820 roku Purda liczyła 351 mieszkańców oraz 58 chałup. Kilkanaście lat później miejscowość składała się z 65 chałup, zamieszkanych przez 409 osób.

Od 1800 roku w wiejskiej szkole parafialnej zatrudniono nauczyciela Macieja Fremkowskiego. W 1825 roku do placówki uczęszczało 134 dzieci - żadne z nich nie znało języka niemieckiego. W 1894 roku Purda była zamieszkana przez 833 osoby. Do wsi należał młyn wodny. Miejsce, w którym był zlokalizowany nazwano Zapurdką. Przy młynie znajdowała się młynarzówka, a później dwa budynki mieszkalne. W 1836 roku do wsi zaliczano też podleśniczówkę. Prawdopodobnie w roku 1902 powstała w Purdzie straż ogniowa.

Purda bez wątpienia należała do większych ośrodków polskiego życia na Warmii. Ksiądz Józef Osiński oraz organista Paweł Ciecierski w 1863 roku przez kilka miesięcy udzielali schronienia polskim powstańcom. W pierwszych latach XX wieku w miejscowej szkole zajęcia prowadzono wyłącznie w języku niemieckim. W okresie międzywojennym 27 mieszkańców należało do Związku Polaków w Niemczech. Podczas plebiscytu 1920 roku za Polską oddano 192 a za Niemcami 389 głosów.

W 1930 roku uruchomiona została polska szkoła, w której nauczali: Paweł Jasiek (1930-1931), Mieczysław Oelberg (1931-1935), Piotr Galusik (1935-1936), Mieczysław Pezała (1936-1939), który zmarł w 1942 roku w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Przy szkole istniała niewielka biblioteka polska, działał także chór dziecięcy i świetlica. W 1931 roku Agata Sendrowska zorganizowała polskie przedszkole. Prowadziła również drużynę harcerską. W 1939 roku Purda była zamieszkana przez 820 osób.

Obecnie w Purdzie istnieje apteka, przychodnia lekarska, posterunek policji, bank, piekarnia, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.


Edukacja

W miejscowości działa przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum.


Kultura

W Purdzie zorganizowano warsztaty tańców tradycyjnych w ramach Laboratorium Tradycji, będącego częścią Festiwalu „Atlantyda Północy”. Mieszkańcy gminy brali również udział w konkursie fotograficznym "Jesienna impresja z powiatu olsztyńskiego". Urząd Gminy Purda był jednym ze współorganizatorów kilku edycji Olsztyńskiego Lata Artystycznego (m.in. w latach [[lkwim:Olsztyńskie Lato Artystyczne 2008 |2008], [[lkwim:Olsztyńskie Lato Artystyczne 2009 |2009], 2010).


Religia

We wsi znajduje się siedziba lokalnej parafii rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła. Wieś i gmina znajdują się także na terenie parafii greckokatolickiej pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Olsztynie.


Ludzie związani z miejscowością

  • Edward Cyfus (ur. 1949) – gawędziarz, popularyzator gwary i kultury warmińskiej, pisarz, muzyk.
  • Jan Jabłoński - duchowny katolicki, współautor modlitewnika polskiego, redaktor polskiego pisma Warmiak, w latach 1892-1902 był proboszczem w Purdzie.
  • Maria Kensbok (1917-2013) - propagatorka polskości na Warmii, wychowawczyni przedszkolna, działaczka harcerska, działaczka Związku Polaków w Niemczech


Zabytki

  • Kościół pw. św. Michała
  • Zabytkowa remizka strażacka
  • Budynek dawnej szkoły
  • Kilka drewnianych chałup
  • Trzy zabytkowe kapliczki przydrożne
  • Budynek plebanii z XIX wieku
  • Zabytkowy cmentarz
  • Zabytkowy budynek leśniczówki z zabudową gospodarczą


Bibliografia

  1. Przewodnik turystyczny po gminie Purda, Purda 2013.
  2. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
  3. Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
  4. Historia wsi na stronie gminy Purda [data dostępu: 12.11.2013]
  5. Wojewódzka ewidencja zabytków [data dostępu: 12.11.2013]
  6. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 12.11.2013]
  7. Verwaltungsgeschichte [data dostępu: 12.11.2013]


Przypisy