Biblioteki polskie na Warmii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę "Kategoria: Dzieje")
 
Linia 1: Linia 1:
 +
 +
 +
 +
'''Biblioteki polskie na Warmii''' - zaczęły powstawać w połowie XIX wieku.
 +
 +
Biblioteczki [[Towarzystwo Czytelni Ludowych|Towarzystwa Czytelni Ludowych]] powstające na [[Warmia|Warmii]] w latach 1881-1889, mogły być owocem działalności działaczy wielkopolskich bądź studenta uniwersytetu królewieckiego [[Maksymilian Andryson|Maksymiliana Andrysona]], który nawiązał kontakty w mieszkańcami wsi pod [[Olsztyn|Olsztynem]] i [[Biskupiec|Biskupcem]]. Pierwsze biblioteki powstały w 1881 roku w [[Gryźliny|Gryźlinach]], [[Klebark Wielki|Klebarku Wielkim]], kolejen w [[Barczewko|Barczewku]], [[Bartąg|Bartągu]], [[Dywity|Dywitach]], Olsztynie,  a nastepnie w [[Rasząg|Raszągu]], [[Bartołty Wielkie|Bartołtach Wielkich]], [[Butryny|Butrynach]], [[Gutkowo|Gutkowie]], [[Purda|Purdzie]] i [[Lamkowo|Lamkowie]].
 +
Do 1890 roku na Warmii powstało 37 biblioteczek. W tym właśnie roku [[Franciszek Szczepański]] został delegatem Towarzystwa Czytelni Ludowych na Warmię. W maju tego samego roku Szczepański zorganizował trzy wiece, propogujące czytelnictwo. Delegat Towarzystwa Czytelni Ludowych podzielił  Warmię na 8 okręgów. Na czele każdego z nich postawił subdelegata. W jednym okręgu działało od 2 do 10 bibliotek; w każdej pracował bibliotekarz oraz osoba odpowiedzialna za zbieranie składek na rzecz Towarzystwa Czytelni Ludowych. Dobrowolne wpłaty przeznaczano na zakup książek. Działalność Towarzystwa wspierała od początku [[lkwim: Gazeta Olsztyńska|"Gazeta Olsztyńska"]]. Na jej łamach ukazywały się informacje skierowane do bibliotekarzy. W latach 90. liczba bibliotek wzrosła do 52.
 +
 +
Kolejna akcja biblioteczna rozwinęła się w [[Plebiscyt 1920|okresie plebiscytowym]]. W tym czasie powstało 40 kolejnych biblioteczek na terenie Warmii.Niezwykle aktywnie akcję czytelnictwa promował prezes [[Warmiński Komitet Plebiscytowy| Warmińskiego Komitetu Plebiscytowego]] [[Antoni Ludwiczak|ks. Antoni Ludwiczak]]. Po przeprowadzonym plebiscycie opiekę nad siecią biblioteczek zaczęło sprawować [[Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne na Warmię|Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne]]. W tym okresie działały na Warmii 42 biblioteczki, a ich księgozbiór obejmował około 4 tys. egzemplarzy. W dniu 10 stycznia 1927 roku powstał w Olsztynie sekretariat bibliotek Czytelni Ludowych. Jego kierownikiem został [[Franciszek Kellmann]].
 +
 +
 +
W 1933 roku utworzona została [[Centralna Biblioteka Polska w Niemczech]]. W Prusach Wschodnich istniały wówczas 33 biblioteczki. Placówki były zaopatrywane w nowe publikacje przez Światowy Związek Polaków z Zagranicy, [[Polski Związek Zachodni]] oraz przez Towarzystwo Opieki nad Polakami Zamieszkałymi za Granicą im. Adama Mickiewicza z siedzibą w Warszawie. Typowy księgozbiór składał się z powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Marii Rodziewiczówny, Adama Mickiewicza i Walerego Przyborowskiego. Po 1933 roku działacze i bibliotekarze skupili uwagę na popularyzacji czytelnictwa oraz profesjonalnym opracowaniu księgozbiorów. W 1934 roku w Olsztynie utworzony został Oddział Centralnej Biblioteki POlskiej w Niemczech na Prusy Wschodnie. Powołano trzy okręgi: Warmia, [[Mazury]] i Powiśle. Okręgi dzieliły się  na obwody. Naczelnym bibliotekarzem, kierującym akcją biblioteczną na Warmii został [[Paweł Jasiek]]. Placówki biblioteczne zostały głównie skupione przy polskich szkołach. Ich pracą kierował najczęściej miejscowy nauczyciel, którego wspierały towarzystwa młodzieżowe. W miejscowościach, w których nie było szkoły, opiekę nad biblioteczkami sprawowały Koła Opieki nad Bibliotekami. Od połowy lat 30. działalność polskich bibliotek była z sukcesem torpedowana przez władze hitlerowskie. W 1935/1936 roku na Warmii działało 26 nadal bibliotek.
 +
 +
<br/>
 +
 +
 +
== Bibliografia ==
 +
#Achremczyk Stanisław, ''Historia Warmii i Mazur'', t. II, Olsztyn 2011.
 +
#Chłosta Jan, ''Słownik Warmii'', Olsztyn 2002.
 +
#Jasiński Janusz, ''Świadomość narodowa na Warmii w XIX wieku'', Olsztyn 1983.
 +
#Wróblewski Jan, ''Biblioteki polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1881-1939'', Olsztyn 1968.
 +
#Wróblewski Jan, ''Biblioteki ludowe Warmii i Mazur'', Poznań 1980.
 +
#Wróblewski Jan, ''Polskie biblioteki ludowe w zaborze pruskim i na terenie Rzeszy Niemieckiej w latach 1843-1939'', Olsztyn 1975.
 +
#Wrzesiński Wojciech, ''Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920-1939'', Olsztyn 1973.
 +
 +
<br/>
 +
 +
{{Przypisy}}
 +
 +
<br/>
 +
 +
== Zobacz też ==
 +
...
 +
<br/>
 +
 
[[Kategoria: Dzieje]]
 
[[Kategoria: Dzieje]]

Wersja z 23:13, 18 paź 2014


Biblioteki polskie na Warmii - zaczęły powstawać w połowie XIX wieku.

Biblioteczki Towarzystwa Czytelni Ludowych powstające na Warmii w latach 1881-1889, mogły być owocem działalności działaczy wielkopolskich bądź studenta uniwersytetu królewieckiego Maksymiliana Andrysona, który nawiązał kontakty w mieszkańcami wsi pod Olsztynem i Biskupcem. Pierwsze biblioteki powstały w 1881 roku w Gryźlinach, Klebarku Wielkim, kolejen w Barczewku, Bartągu, Dywitach, Olsztynie, a nastepnie w Raszągu, Bartołtach Wielkich, Butrynach, Gutkowie, Purdzie i Lamkowie.

Do 1890 roku na Warmii powstało 37 biblioteczek. W tym właśnie roku Franciszek Szczepański został delegatem Towarzystwa Czytelni Ludowych na Warmię. W maju tego samego roku Szczepański zorganizował trzy wiece, propogujące czytelnictwo. Delegat Towarzystwa Czytelni Ludowych podzielił  Warmię na 8 okręgów. Na czele każdego z nich postawił subdelegata. W jednym okręgu działało od 2 do 10 bibliotek; w każdej pracował bibliotekarz oraz osoba odpowiedzialna za zbieranie składek na rzecz Towarzystwa Czytelni Ludowych. Dobrowolne wpłaty przeznaczano na zakup książek. Działalność Towarzystwa wspierała od początku "Gazeta Olsztyńska". Na jej łamach ukazywały się informacje skierowane do bibliotekarzy. W latach 90. liczba bibliotek wzrosła do 52.

Kolejna akcja biblioteczna rozwinęła się w okresie plebiscytowym. W tym czasie powstało 40 kolejnych biblioteczek na terenie Warmii.Niezwykle aktywnie akcję czytelnictwa promował prezes Warmińskiego Komitetu Plebiscytowego ks. Antoni Ludwiczak. Po przeprowadzonym plebiscycie opiekę nad siecią biblioteczek zaczęło sprawować Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne. W tym okresie działały na Warmii 42 biblioteczki, a ich księgozbiór obejmował około 4 tys. egzemplarzy. W dniu 10 stycznia 1927 roku powstał w Olsztynie sekretariat bibliotek Czytelni Ludowych. Jego kierownikiem został Franciszek Kellmann.


W 1933 roku utworzona została Centralna Biblioteka Polska w Niemczech. W Prusach Wschodnich istniały wówczas 33 biblioteczki. Placówki były zaopatrywane w nowe publikacje przez Światowy Związek Polaków z Zagranicy, Polski Związek Zachodni oraz przez Towarzystwo Opieki nad Polakami Zamieszkałymi za Granicą im. Adama Mickiewicza z siedzibą w Warszawie. Typowy księgozbiór składał się z powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Marii Rodziewiczówny, Adama Mickiewicza i Walerego Przyborowskiego. Po 1933 roku działacze i bibliotekarze skupili uwagę na popularyzacji czytelnictwa oraz profesjonalnym opracowaniu księgozbiorów. W 1934 roku w Olsztynie utworzony został Oddział Centralnej Biblioteki POlskiej w Niemczech na Prusy Wschodnie. Powołano trzy okręgi: Warmia, Mazury i Powiśle. Okręgi dzieliły się na obwody. Naczelnym bibliotekarzem, kierującym akcją biblioteczną na Warmii został Paweł Jasiek. Placówki biblioteczne zostały głównie skupione przy polskich szkołach. Ich pracą kierował najczęściej miejscowy nauczyciel, którego wspierały towarzystwa młodzieżowe. W miejscowościach, w których nie było szkoły, opiekę nad biblioteczkami sprawowały Koła Opieki nad Bibliotekami. Od połowy lat 30. działalność polskich bibliotek była z sukcesem torpedowana przez władze hitlerowskie. W 1935/1936 roku na Warmii działało 26 nadal bibliotek.



Bibliografia

  1. Achremczyk Stanisław, Historia Warmii i Mazur, t. II, Olsztyn 2011.
  2. Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
  3. Jasiński Janusz, Świadomość narodowa na Warmii w XIX wieku, Olsztyn 1983.
  4. Wróblewski Jan, Biblioteki polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1881-1939, Olsztyn 1968.
  5. Wróblewski Jan, Biblioteki ludowe Warmii i Mazur, Poznań 1980.
  6. Wróblewski Jan, Polskie biblioteki ludowe w zaborze pruskim i na terenie Rzeszy Niemieckiej w latach 1843-1939, Olsztyn 1975.
  7. Wrzesiński Wojciech, Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920-1939, Olsztyn 1973.


Przypisy


Zobacz też

...