Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (W-M SSE S.A.) – instytucja otoczenia biznesu zrzeszona w sieci RSU.
Spis treści
Informacje ogólne
Specjalna strefa ekonomiczna to wyodrębniona zgodnie z przepisami Ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, niezamieszkała część terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, na której terenie może być prowadzona działalność gospodarcza na zasadach określonych ustawą.
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna położona w rejonie północno-wschodnim Polski, obejmuje swoimi granicami obszar 1 390,7303 ha gruntów zlokalizowanych w 28 podstrefach: Bartoszyce, Biskupiec, Braniewo, Ciechanów, Dobre Miasto, Elbląg, Iława, Lidzbark Warmiński, Mława, Morąg, Mrągowo, Nidzica, Olecko, Olsztyn, Olsztynek, Orneta, Orzysz, Ostrołęka, Ostróda, Pasłęk, Piecki, Pisz, Płońsk, Pomiechówek, Stawiguda, Szczytno, Węgorzewo i Żuromin.
Grunty objęte granicami W-M SSE S.A. przeznaczone są pod nową zabudowę. Tereny oferowane inwestorom są w znacznej mierze uzbrojone i dogodnie położone pod względem komunikacyjnym. W pobliżu większości Podstref funkcjonują kolejowe stacje przeładunkowe. Grunty niecieszące się zainteresowaniem inwestorów są systematycznie wyłączane z granic W-M SSE, a w ich miejsce włączane są tereny spełniające oczekiwania przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy działający na terenie W-M SSE w ramach Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, na terenie Strefy mają prawo do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. W myśl obowiązujących przepisów woj. warmińsko-mazurskie należy do obszaru, na którym przedsiębiorca może otrzymać najwyższą w skali kraju pomoc publiczną, tj. na poziomie 50% kosztów kwalifikowanych (dla średnich przedsiębiorców przepisy podwyższają maksymalną wysokość pomocy o 10%, a dla małych o 20% - z wyłączeniem prowadzących działalność w sektorze transportu).
Przedsiębiorcy, którzy działają na terenie W-M SSE, w ramach Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Strefy mają prawo do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Zwolnienie to przysługuje z dwóch tytułów:
- nowej inwestycji – w tym przypadku podstawą naliczania maksymalnej wysokości pomocy jest suma kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych; warunkiem udzielenia pomocy publicznej z tego tytułu jest udział środków własnych przedsiębiorcy w wysokości co najmniej 25% całkowitych kosztów inwestycji; minimalna wysokość inwestycji musi wynosić 100 tys. euro
- tworzenia nowych miejsc pracy – w tym przypadku podstawą naliczania maksymalnej wysokości pomocy są dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników.
Przedsiębiorca ma pełną swobodę co do tytułu, z którego chce korzystać.
Z oferty W-M SSE może skorzystać każdy, kto na jej terenie:
- zainwestuje w ramach nowej inwestycji, co najmniej 100.000 euro
- utworzy nowe miejsca pracy
- uzyska Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie W-M SSE [1].
Pierwsze Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostało wydane w dniu 28 października 1998 r. przedsiębiorstwu CETCO Poland Sp. z o.o. Jako pierwsze na terenie W-M SSE działalność gospodarczą rozpoczęło przedsiębiorstwo Sanit Plast Adam i Eulalia Filipczak sp. j. - 2 września 1999 r.
Wśród firm, które prowadzą działalność na tym terenie dwie największe to –Michelin Polska S.A. i LG Electronics Mława Sp. z o.o. [2].
W grudniu 2016 r. Komitet Stały Rady Ministrów zdecydował o powiększeniu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne o 350 hektarów, w tym o grunty publiczne i prywatne. Według planów nowe tereny WMSSE będą zlokalizowane m.in. w Bartoszycach, Morągu, Lidzbarku Warmińskim, Tyrowie koło Ostródy, Olsztynie, Mławie, Iławie, Ciechanowie, Nidzicy, Piszu, Biskupcu, Braniewie, Stawigudzie, Ornecie, Działdowie, Węgorzewie i Zalewie.[3]
W-M SSE w liczbach
W-M SSE jest jedną z 14 stref funkcjonujących w Polsce – jej lokalizację przedstawiono na rysunku 1.
Rys. 1. Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce (31.12.2015 r.)
Źródło: Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31.12.2013 r. - Projekt.
Na koniec grudnia 2013 r. obszar zajmowany przez specjalne strefy ekonomiczne wynosił 16.203,68 ha (rys. 2).
Rys. 2. W-M SSE na tle pozostałych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce (zajmowany obszar) (31.12.2013 r.)
Źródło: Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31.12.2013 r. - Projekt.
Do końca 2013 r. przedsiębiorcy uzyskali łącznie 1.709 zezwoleń na prowadzenie działalności na obszarze specjalnych stref ekonomicznych, z czego 72 w W-M SSE (rys. 3).
Rys. 3. W-M SSE na tle pozostałych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce (liczba wydanych zezwoleń) (31.12.2013 r.)
Źródło: Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31.12.2013 r. - Projekt.
Od początku funkcjonowania stref do końca 2013 r. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia ponieśli nakłady inwestycyjne o wartości przekraczającej 93,1 mld zł (rys. 4).
Rys. 4. W-M SSE na tle pozostałych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce (nakłady inwestycyjne) (31.12.2013 r.)
Źródło: Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31.12.2013 r. - Projekt.
Inwestorzy działający na terenie stref na koniec 2013 r. zatrudniali 266,7 tys. osób, z czego 73,5% stanowiły nowe miejsca pracy, tj. utworzone przez przedsiębiorców w wyniku realizacji nowych inwestycji po dniu uzyskaniu zezwolenia (rys. 5).
Rys. 5. W-M SSE na tle pozostałych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce (zatrudnienie) (31.12.2013 r.)
Źródło: Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31.12.2013 r. - Projekt.
Struktura organizacji
W skład Zarządu W-M SSE S.A. wchodzą:
- Grzegorz Smoliński – Prezes Zarządu
- Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg – Wiceprezes Zarządu
W strukturze spółki funkcjonują następujące jednostki:
- Departament Infrastruktury Strefy
- Departament Finansowo-Organizacyjny
Dane kontaktowe
ul. Barczewskiego 1
10-061 Olsztyn
e-mail: wmsse@wmsse.com.pl
tel.: 89 535 02 41
fax: 89 535 90 02
Multimedia
Przypisy
- ↑ wmsse.com.pl [10.10.2014]
- ↑ wmsse.com.pl [10.10.2014]
- ↑ http://olsztyn.onet.pl/warminsko-mazurska-sse-powiekszy-sie-o-350-ha/0b4ez1
Bibliografia
wmsse.com.pl [07.07.2014]
Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31.12.2013 r. - Projekt