Katolicka Szkoła Polska w Stanclewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 24 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Polska w Stanclewie'''
+
|Nazwa_instytucji =  '''Katolicka Szkoła Polska w Stanclewie'''
|Grafika          =  Koala.jpg
+
|Grafika          =  stanclewo ucz.jpg
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Uczniowie szkoły polskiej w Stanclewie wraz z nauczycielem Bronisławem Chabowskim, źródło: [http://biskupiec.com.pl/historia/ciekawostki-historyczne/169/szkoly-polskie-na-warmii-szkola-polska-w-stanclewie biskupiec.com.pl] [27.03.2014]
|Data_założenia  =  01.09.1930
+
|Data_założenia  =  1 września 1930 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  
 
|Podtyp_szkoły    =  
Linia 10: Linia 9:
 
|Adres            =  Stanclewo
 
|Adres            =  Stanclewo
 
}}
 
}}
 +
''' Katolicka Szkoła Polska w Stanclewie''' – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w byłych [[Prusy Wschodnie| Prusach Wschodnich]]. Powstała w 1930 r. i działała do 1939 r. Pierwszym kierownikiem szkoły był [[Władysław Stachowski]].<br/><br/>
 +
== Historia ==
 +
Szkołę polską w [[Stanclewo |Stanclewie]] otwarto w okresie plebiscytowym, 8 czerwca 1920 r. Do szkoły zgłosiło się 57 uczniów, których uczył [[Józef Mańkowski]]. Szkoła została zamknięta po przegranym [[Plebiscyt na Warmii i Mazurach| plebiscycie na Warmii i Mazurach]] w 1920 r.
 +
 +
1 września 1930 r. dzięki staraniom działaczy oświatowych ponownie uruchomiono szkołę polską w Stanclewie. Pierwszym kierownikiem szkoły został [[Władysław Stachowski]], który początkowo uczył 10 dzieci. W porze letniej dzieci uprawiały ogród szkolny. Nauczyciel uczył dzieci gry na skrzypcach, organizował wycieczki oraz zebrania rodzicielskie. W 1932 r. został usunięty z Prus Wschodnich za posiadanie egzemplarza ''Małego Polaka w Niemczech'', co było zabronione przez władze niemieckie.
  
''' Szkoła Polska w [[Stanclewo |Stanclewie]] ''' – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w [[Prusy Wschodnie| Prusach Wschodnich]]. Powstała w 1930 r. i działała do 1939 r. Pierwszym kierownikiem szkoły był nauczyciel [[Władysław Stachowski]].<br/>
+
W styczniu 1933 r. miejsce Stachowskiego zajął [[Lucjan Latosiński]]. Nowy nauczyciel pracował w Stanclewie do września 1933 r. Trzecim kierownikiem szkoły został [[Bronisław Chabowski]] przeniesiony z zamkniętej szkoły w [[Gietrzwałd|Gietrzwałdzie]]. Chabowski rozwinął działalność kulturalno-oświatową, zajął się zwłaszcza reaktywacją chóru mieszanego. Prowadził bibliotekę, upowszechniał czytelnictwo polskiej prasy i książek. 6 lipca 1934 r. Chabowski za posiadanie zakazanego prawem śpiewnika polskiego został pozbawiony prawa nauczania w Prusach Wschodnich.
== Historia ==
+
 
W Stanclewie w okresie plebiscytowym otwarto szkołę polską. Nastąpiło to 08.06.1920 r. Do szkoły zgłosiło się 57 uczniów. Uczył ich nauczyciel [[Józef Mańkowski]]. Szkoła po przegranym plebiscycie została zamknięta. Ponowne starania działaczy oświatowych urzeczywistniły uruchomienie szkoły polskiej 01.09.1930 r. Kierownikiem szkoły został nauczyciel [[Władysław Stachowski]]. Uczył on początkowo 10 dzieci. Zajęcia rozpoczynały się o 8.00 a kończyły o 13.00. W porze letniej dzieci uprawiały ogród szkolny. Nauczyciel uczył dzieci gry na skrzypcach, organizował im wycieczki, a rodzicom zebrania rodzicielskie. W 1932 r. został usunięty z Prus Wschodnich, za posiadanie egzemplarza "Małego Polaka w Niemczech",  co było zabronione przez władze niemieckie. Jego miejsce w styczniu 1933 r. zastąpił [[Lucjan Latosiński]]. Nowy nauczyciel pracował w Stanclewie do września 1933 r. Trzecim kierownikiem został, przeniesiony z zamkniętej szkoły w Gietrzwałdzie, nauczyciel [[Bronisław Chabowski]]. Chabowski rozwinął działalność kulturalno-oświatową, zwłaszcza zajął się reaktywacją chóru mieszanego. Prowadził bibliotekę, upowszechniał czytelnictwo polskiej prasy i książek. Za posiadanie zakazanego prawem śpiewnika polskiego, -6.07.1934 r. został pozbawiony prawa nauczania w Prusach Wschodnich. Następnym kierownikiem był [[Ludwik Eryk Broy]]. Przyjechał on ze Śląska Opolskiego i pracował w szkole do końca września 1934 r. Po Broyu kierownikiem został nauczyciel [[Leon Kauczor]], również przybyły ze Śląska Opolskiego. Prowadził on chór i zespół muzyczny. Interesował się pracą świetlicy oraz drużyny harcerskiej. W 1937 r. zdobywając uprawnienia do nauczania muzyki i śpiewu w szkołach średnich przeszedł do pracy w Polskim Gimnazjum w Kwidzynie. Miejsce Kauczora zajął [[Stanisław Budych]]. Nauczyciel ten przybył z Babimojszczyzny. Kontynuował pracę poprzednika. Jednak po roku, został powołany do służby wojskowej w wehrmachcie i musiał opuścić szkołę. Jego obowiązki kierownika objął [[Joachim Kokowski]]. Był on ostatnim nauczycielem szkoły polskiej w s, gdyż 01.09.1939 r. gestapo aresztowało go i uwięziło w obozie Hohenbruch. Szkoła została zamknięta.
+
Po Chabowskim kierownictwo w szkole objął [[Ludwik Eryk Broy]], który przyjechał ze Śląska Opolskiego i pracował w szkole do końca września 1934 r. Jego następcą został [[Leon Kauczor]], również przybyły ze Śląska Opolskiego. Prowadził chór i zespół muzyczny. Interesował się pracą świetlicy oraz działalnością drużyny harcerskiej. W 1937 r., zdobywając uprawnienia do nauczania muzyki i śpiewu w szkołach średnich, przeszedł do pracy w Polskim Gimnazjum w Kwidzynie. Miejsce Kauczora zajął [[Stanisław Budych]]. Nauczyciel przybyły z Babimojszczyzny kontynuował pracę poprzednika przez rok, następnie został powołany do służby wojskowej w Wehrmachcie i musiał opuścić szkołę. Jego obowiązki przejął [[Joachim Kokowski]]. Był on ostatnim nauczycielem szkoły polskiej w Stanclewie. 1 września 1939 r. został aresztowany przez gestapo i uwięziony w obozie Hohenbruch. Szkoła polska została zamknięta.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła działała na podstawie ''Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim'', która weszła w życie 21 lutego 1929r.
+
Szkoła działała na podstawie ''Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim'', która weszła w życie 21 lutego 1929 r.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Kierownikami i jednocześnie nauczycielami szkoły byli:
 
Kierownikami i jednocześnie nauczycielami szkoły byli:
* [[Władysław Stachowski]]
+
* Władysław Stachowski
* [[Lucjan Latosiński]]
+
* Lucjan Latosiński
* [[Bronisław Chabowski]]
+
* Bronisław Chabowski
* [[Ludwik Eryk Broy]]
+
* Ludwik Eryk Broy
* [[Leon Kauczor]]
+
* Leon Kauczor
* [[Stanisław Budych]]
+
* Stanisław Budych
* [[Joachim Kokowski]]
+
* Joachim Kokowski
<br/>
 
 
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
W szkole w [[Stanclewo |Stanclewie]] 23.03.1935 r. odbywała się kwartalna konferencja regionalna dla nauczycieli szkół polskich. Była ona formą dokształcania. Konferencja składały się z lekcji pokazowej, referatu i dyskusji. Lekcję pokazową przeprowadził z przedmiotu śpiew oraz referat wygłosił [[Leon Kauczor]]
+
23 marca 1935 r. w szkole w Stanclewie odbyła się kwartalna konferencja regionalna dla nauczycieli szkół polskich. Była ona formą dokształcania. Konferencja składały się z lekcji pokazowej, referatu i dyskusji. Leon Kauczor wygłosił referat i przeprowadził lekcję pokazową śpiewu.
<br/>
 
 
 
== Uczniowie/Absolwenci ==
 
Uczniami polskiej szkoły były dzieci mniejszości polskiej mieszkającej w [[Prusy Wschodnie| Prusach Wschodnich]]. Do szkoły w [[Stanclewo |Stanclewie]] uczęszczały także dzieci z pobliskich wsi. W latach 1930 - 1939 stan liczebny uczniów przedstawiał się następująco:
 
* 1930 - 10 osób
 
* 1931 - 10 osób
 
* 1932 - 11 osób
 
* 1933 - 11 osób
 
* 1934 - 16 osób
 
* 1935 - 11 osób
 
* 1936 - 12 osób
 
* 1937 - 11 osób
 
* 1938 - 9 osób
 
* 1939 - 11 osób
 
 
 
Absolwentami Szkoły Polskiej w [[Stanclewo |Stanclewie]] są m.in. późniejszy nauczyciel szkoły podstawowej w Biskupcu Reszelskim Paweł Czerwiński, czy wychowawczynie przedszkoli Anna Zaremba i Róża Koenigsmann.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
== Ciekawostki ==
+
== Uczniowie i absolwenci ==
W 1949 r. pierwszy kierownik szkoły polskiej [[Władysław Stachowski]] odwiedził Stanclewo. Przybył tu wraz z córkami. Brał udział w spotkaniu z mieszkańcami oraz odwiedził obóz studencki.
+
Uczniami polskiej szkoły były dzieci mniejszości polskiej mieszkającej w Prusach Wschodnich. Do szkoły w Stanclewie uczęszczały także dzieci z pobliskich wsi. W latach 1930–1939 stan liczebny uczniów przedstawiał się następująco:
 +
* 1930 – 10 osób
 +
* 1931 – 10 osób
 +
* 1932 – 11 osób
 +
* 1933 – 11 osób
 +
* 1934 – 16 osób
 +
* 1935 – 11 osób
 +
* 1936 – 12 osób
 +
* 1937 – 11 osób
 +
* 1938 – 9 osób
 +
* 1939 – 11 osób
 +
Absolwentami Szkoły Polskiej w Stanclewie są m.in. późniejszy nauczyciel szkoły podstawowej w [[Biskupiec|Biskupcu Reszelskim]] Paweł Czerwiński, wychowawczynie przedszkoli Anna Zaremba i Róża Koenigsmann.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Tablica pamiątkowa ==
 
== Tablica pamiątkowa ==
W 1957 r. na budynku byłej szkoły polskiej w [[Stanclewo |Stanclewie]] umieszczono pamiątkową tablicę z napisem:
+
W 1957 r. na budynku byłej szkoły polskiej w Stanclewie umieszczono tablicę pamiątkową z napisem:
 
   
 
   
Tu mieściła się do 1939 r.
+
"Tu mieściła się do 1939 r.
  
 
jedyna szkoła polska
 
jedyna szkoła polska
Linia 67: Linia 64:
 
Ziemi Warmińskiej
 
Ziemi Warmińskiej
  
w dobie germanizacji.
+
w dobie germanizacji".
 +
<br/>
 +
== Ciekawostki ==
 +
W 1949 r. Władysław Stachowski, pierwszy kierownik szkoły polskiej w Stanclewie, odwiedził miejscowość. Brał udział w spotkaniu z mieszkańcami oraz odwiedził obóz studencki. 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945-1960'', Warszawa 1978.
+
Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960'', Warszawa 1978.
  
Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, ''Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919-1939'', Olsztyn 1980.
+
Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, ''Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919–1939'', Olsztyn 1980.
  
Lewandowska Izabela, Chłosta Jan, ''Śladami polskich szkół na południowej Warmii w latach 1929-1939. W 80-lecie ich utworzenia'', Olsztyn 2010.
+
Lewandowska Izabela, Chłosta Jan, ''Śladami polskich szkół na południowej Warmii w latach 1929–1939. W 80-lecie ich utworzenia'', Olsztyn 2010.
  
 
Piotrowski Franciszek, ''Wspomnienia polskiego nauczyciela w Niemczech'', wstęp i oprac. Filipkowski Tadeusz, Olsztyn 1996.
 
Piotrowski Franciszek, ''Wspomnienia polskiego nauczyciela w Niemczech'', wstęp i oprac. Filipkowski Tadeusz, Olsztyn 1996.
  
Radziszewska Maria, ''"Święto Dziecka" w polskich szkołach na Warmii (1929-1939)'', [w:] ''Dziecko w historii - wątek korczakowski'', (red.) Elwira Jolanta Kryńska, Agnieszka Suplicka, Urszula Wróblewska, Białystok 2013.
+
Radziszewska Maria, ''"Święto Dziecka" w polskich szkołach na Warmii (1929–1939)'', [w:] ''Dziecko w historii wątek korczakowski'', red. Elwira Jolanta Kryńska, Agnieszka Suplicka, Urszula Wróblewska, Białystok 2013.
 +
 
 +
[http://biskupiec.com.pl/historia/ciekawostki-historyczne/169/szkoly-polskie-na-warmii-szkola-polska-w-stanclewie biskupiec.com.pl, Szkoła Polska w Stanclewie] [27.03.2014]
 
<br/>
 
<br/>
 +
[[Kategoria: Szkolnictwo]]
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]] [[Kategoria: Szkoły polskie w Prusach Wschodnich]] [[Kategoria: Nauczyciele polscy]] [[Kategoria: Prusy Wschodnie]] [[Kategoria: Powiat olsztyński]] [[Kategoria: Gmina Biskupiec]]<br />
+
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]  
 +
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]
 +
[[Kategoria: Biskupiec (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: 1919-1944]]

Aktualna wersja na dzień 12:32, 24 paź 2014

Katolicka Szkoła Polska w Stanclewie

Uczniowie szkoły polskiej w Stanclewie wraz z nauczycielem Bronisławem Chabowskim, źródło: biskupiec.com.pl [27.03.2014]
Uczniowie szkoły polskiej w Stanclewie wraz z nauczycielem Bronisławem Chabowskim, źródło: biskupiec.com.pl [27.03.2014]
Data założenia: 1 września 1930 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Stanclewo

Katolicka Szkoła Polska w Stanclewie – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w byłych Prusach Wschodnich. Powstała w 1930 r. i działała do 1939 r. Pierwszym kierownikiem szkoły był Władysław Stachowski.

Historia

Szkołę polską w Stanclewie otwarto w okresie plebiscytowym, 8 czerwca 1920 r. Do szkoły zgłosiło się 57 uczniów, których uczył Józef Mańkowski. Szkoła została zamknięta po przegranym plebiscycie na Warmii i Mazurach w 1920 r.

1 września 1930 r. dzięki staraniom działaczy oświatowych ponownie uruchomiono szkołę polską w Stanclewie. Pierwszym kierownikiem szkoły został Władysław Stachowski, który początkowo uczył 10 dzieci. W porze letniej dzieci uprawiały ogród szkolny. Nauczyciel uczył dzieci gry na skrzypcach, organizował wycieczki oraz zebrania rodzicielskie. W 1932 r. został usunięty z Prus Wschodnich za posiadanie egzemplarza Małego Polaka w Niemczech, co było zabronione przez władze niemieckie.

W styczniu 1933 r. miejsce Stachowskiego zajął Lucjan Latosiński. Nowy nauczyciel pracował w Stanclewie do września 1933 r. Trzecim kierownikiem szkoły został Bronisław Chabowski przeniesiony z zamkniętej szkoły w Gietrzwałdzie. Chabowski rozwinął działalność kulturalno-oświatową, zajął się zwłaszcza reaktywacją chóru mieszanego. Prowadził bibliotekę, upowszechniał czytelnictwo polskiej prasy i książek. 6 lipca 1934 r. Chabowski za posiadanie zakazanego prawem śpiewnika polskiego został pozbawiony prawa nauczania w Prusach Wschodnich.

Po Chabowskim kierownictwo w szkole objął Ludwik Eryk Broy, który przyjechał ze Śląska Opolskiego i pracował w szkole do końca września 1934 r. Jego następcą został Leon Kauczor, również przybyły ze Śląska Opolskiego. Prowadził chór i zespół muzyczny. Interesował się pracą świetlicy oraz działalnością drużyny harcerskiej. W 1937 r., zdobywając uprawnienia do nauczania muzyki i śpiewu w szkołach średnich, przeszedł do pracy w Polskim Gimnazjum w Kwidzynie. Miejsce Kauczora zajął Stanisław Budych. Nauczyciel przybyły z Babimojszczyzny kontynuował pracę poprzednika przez rok, następnie został powołany do służby wojskowej w Wehrmachcie i musiał opuścić szkołę. Jego obowiązki przejął Joachim Kokowski. Był on ostatnim nauczycielem szkoły polskiej w Stanclewie. 1 września 1939 r. został aresztowany przez gestapo i uwięziony w obozie Hohenbruch. Szkoła polska została zamknięta.

Cele i zadania

Szkoła działała na podstawie Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim, która weszła w życie 21 lutego 1929 r.

Kadra pedagogiczna

Kierownikami i jednocześnie nauczycielami szkoły byli:

  • Władysław Stachowski
  • Lucjan Latosiński
  • Bronisław Chabowski
  • Ludwik Eryk Broy
  • Leon Kauczor
  • Stanisław Budych
  • Joachim Kokowski

Osiągnięcia

23 marca 1935 r. w szkole w Stanclewie odbyła się kwartalna konferencja regionalna dla nauczycieli szkół polskich. Była ona formą dokształcania. Konferencja składały się z lekcji pokazowej, referatu i dyskusji. Leon Kauczor wygłosił referat i przeprowadził lekcję pokazową śpiewu.

Uczniowie i absolwenci

Uczniami polskiej szkoły były dzieci mniejszości polskiej mieszkającej w Prusach Wschodnich. Do szkoły w Stanclewie uczęszczały także dzieci z pobliskich wsi. W latach 1930–1939 stan liczebny uczniów przedstawiał się następująco:

  • 1930 – 10 osób
  • 1931 – 10 osób
  • 1932 – 11 osób
  • 1933 – 11 osób
  • 1934 – 16 osób
  • 1935 – 11 osób
  • 1936 – 12 osób
  • 1937 – 11 osób
  • 1938 – 9 osób
  • 1939 – 11 osób

Absolwentami Szkoły Polskiej w Stanclewie są m.in. późniejszy nauczyciel szkoły podstawowej w Biskupcu Reszelskim Paweł Czerwiński, wychowawczynie przedszkoli Anna Zaremba i Róża Koenigsmann.

Tablica pamiątkowa

W 1957 r. na budynku byłej szkoły polskiej w Stanclewie umieszczono tablicę pamiątkową z napisem:

"Tu mieściła się do 1939 r.

jedyna szkoła polska

w pow. reszelskim

świadectwo polskości i martyrologii

Ziemi Warmińskiej

w dobie germanizacji".

Ciekawostki

W 1949 r. Władysław Stachowski, pierwszy kierownik szkoły polskiej w Stanclewie, odwiedził miejscowość. Brał udział w spotkaniu z mieszkańcami oraz odwiedził obóz studencki.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960, Warszawa 1978.

Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919–1939, Olsztyn 1980.

Lewandowska Izabela, Chłosta Jan, Śladami polskich szkół na południowej Warmii w latach 1929–1939. W 80-lecie ich utworzenia, Olsztyn 2010.

Piotrowski Franciszek, Wspomnienia polskiego nauczyciela w Niemczech, wstęp i oprac. Filipkowski Tadeusz, Olsztyn 1996.

Radziszewska Maria, "Święto Dziecka" w polskich szkołach na Warmii (1929–1939), [w:] Dziecko w historii – wątek korczakowski, red. Elwira Jolanta Kryńska, Agnieszka Suplicka, Urszula Wróblewska, Białystok 2013.

biskupiec.com.pl, Szkoła Polska w Stanclewie [27.03.2014]